Přenosná větrná turbína, která dokáže vyrobit dostatek energie

Richard Vitkovský / 4. května 2017 / Eko

zdroj: jamesdysonaward.org

Elektrické energie není nikdy dostatek. Hlavně v době, kdy každé zařízení, které nosíme u sebe, funguje na baterii. A jelikož technologický pokrok akumulátorů na rozdíl od pokroku techniky zaostává, nezbývá než nosit s sebou nějakou tu powerbanku. Ale ani ta není vždy zárukou dostatku energie. Co takhle využít pomoc přírody?

Energie uložená v powerbance umožní nabíjet mobily a tablety za pochodu. Problémem je, pokud jsi někde mimo civilizaci na delší dobu a dojde „šťáva“. Proto se firmy předhánějí v tom, jak zajistit nabíjení elektrických zařízení kdekoliv. Díky tomu se na trhu nacházejí různé přenosné solární panely, které jsou fantastická věc, ale fungují pouze za slunečného počasí. Co když slunce není? Pak přichází na řadu vítr a zařízení, které využívá jeho energii a zároveň vypadá zajímavě.

Zelená energie, ať jsi kdekoli, a to díky turbíně

Designér Nils Ferber přichází s návrhem mikro větrné turbíny, se kterou se určitě neztratíš vysoko v horách, ale je využitelná téměř kdekoliv. Díky hmotnosti nepřesahující jeden kilogram nemáš pocit, že neseš něco navíc. Navíc její skládání je také jednoduché. Připomíná otevírání a zavírání většího deštníku.

energie

zdroj fotografie: jamesdysonaward.org

Jak něco takového pracuje? Turbína je vlastně teleskopickou tyčí, kterou vytáhneš a po celé délce jsou připevněné lopatky turbíny. Ty jsou tvořeny velmi pevnou tkaninou, takže síly větru se netřeba obávat. Elektrická energie se ukládá ve spodní části, kde je integrovaná baterie s kapacitou 24 watthodiny, která v kombinaci s portem USB poskytne dostatek energie.

Nejnižší rychlost větru potřebná k tomu, aby turbína fungovala, je pouze 18 kilometrů za hodinu, což není vůbec mnoho. Stačí slabší vítr a výrobce zaručuje konstantní výstup 5 wattů. Zařízení má tu výhodu, že funguje všude tam, kde se solárním panelům nedaří. Nejen když je zataženo, ale i za hluboké tmy.

Turbína je speciálně vhodná pro dobrodruhy, horolezce, záchranáře a všude tam, kde není možný žádný přístup k energii. Nils Ferber ji otestoval za extrémních podmínek přímo v Švýcarských Alpách, aby ukázal, že zařízení pracuje bez problémů. Do minuty je vše připraveno a přenosná elektrárna vesele vyrábí elektrickou energii.

Autor má v rukou prototyp turbíny, jejíž výroba není vůbec nákladná. Jeho cílem je dostat produkt mezi lidi. Momentálně je ve stádiu hledání partnerů, kteří mu pomohou s vylepšením a přizpůsobením výrobku pro masový trh. Pokud se mu to podaří, úspěch bude zaručen.

Zdroj: jamesdysonaward.org

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]