Přelom ve vědě: Budou moci slepí lidé opět vidět?

Richard Vitkovský / 29. března 2017 / Zajímavosti

zdroj: pexels.com/pixabay.com

Na světě žijí mnozí, kterým nebylo dopřáno vidět nádherné barvy světa. Miliony lidí, kteří nikdy neuvidí obličeje svých blízkých. Tomu však může být brzy konec. Vědecký průlom umožní aktivaci nervových zakončení na poškozené sítnici oka. Svítá milionům lidí na lepší časy?

Sítnice se nachází v zadní části oka. Miliony jejích receptorů citlivých na světlo zachycují a zpracovávají obrazové informace, které proudí do oka přes čočku. Co se však stane, když se tu něco „pokazí“, si asi umíš představit. Pokud začnou tyto fotoreceptory z nějakého důvodu odumírat, odumírá i zrak. Avšak nervová zakončení kolem zůstávají funkční. Vědci tento jev zkoumali, až přišel průlom, díky kterému mohou znovu vidět miliony lidí.

Vědecký průlom – implantát sítnice

Opravdu funguje, avšak byl otestován pouze ve zmenšené verzi na laboratorních potkanech. Oko je však oko, a když funguje na zvířatech, je téměř jisté, že člověk nebude výjimkou. V průběhu roku přijde na řadu zkušební vzorek lidí. Jak tento zázrak funguje? Jak bylo napsáno výše: pokud člověk přestane vidět, receptory jsou nenávratně poškozeny, ale nervová zakončení na receptorech jsou plnohodnotně funkční.

průlomzdroj fotografie: pixabay.com

Po různých pokusech v podobě bionického oka stimulujícího aktivitu nervových zakončení pomocí světla až po genetické úpravy, které spustí opravu změn v buňkách majících na svědomí postupnou ztrátu zraku kvůli poškození sítnice, zde máme nejnovější pokus: implantát sítnice.

Implantát sítnice se umístí do oka a plně nahrazuje její funkci. Materiálem je polovodivý polymer. Ten absorbuje fotony ze světla pronikajícího čočkou do oka. Následně dochází ke stimulaci nervových zakončení na sítnici.

První testy se prováděly na potkanech, u kterých proběhla uměle vytvořená degenerace sítnice. Po implantaci a následném 30 denním hojení následoval test citlivosti na světlo. Po vystavení světelnému zdroji o síle svitu měsíce nebyly v reakci na světlo skoro žádné odlišnosti mezi dvěma skupinami krys: zdravými a pokusnou skupinou. Jakmile se však intenzita světla zvýšila na úroveň před setměním, reakce na světlo byla k nerozeznání od zdravých zvířat.

průlom

zdroj fotografie: pixabay.com

Překvapující výsledky

Pokus se zopakoval znovu po deseti měsících a vše fungovalo podobně jako při prvním. Došlo pouze k minimálnímu zhoršení zraku u obou testovaných skupin z důvodu vyššího věku zvířat. Zjistilo se, že u pokusné skupiny se také aktivuje část mozku zodpovědná za zpracování vizuálních informací.

Výsledky pokusů jsou opravdu zajímavé, ale zda to opravdu bude fungovat i u člověka, se potvrdí až v roce 2018, kdy už budou známy výsledky testů na prvním vzorku odvážlivců.

Zdroj: sciencealert.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]