0

sdílení

Praha jako jedna z TOP destinací pro digitální nomády

Matouš Vinš / 3. listopadu 2016 / Startupy

O digitálním nomádství už se toho napsalo hodně. Ale téměř nikdo neví, že Praha se už nějakou dobu pravidelně umisťuje na naprosté špičce žebříčků destinací pro světové nomády. Spolu s Chiang Mai, Bangkokem, Las Palmas, Lisabonem a Budapeští. Proč je mezi digitálními nomády tak oblíbená? A co to znamená pro město?

 

Server nomadlist.com, pravděpodobně nejnavštěvovanější nomádský web vůbec, ukazuje žebříček nejlepších světových měst, kam se jako digitální nomád vydat. V potaz bere ukazatele jako náklady na život, místa pro práci, rychlost internetu a počasí, ale i možnosti zábavy, dopravu, bezpečnost, jazykovou vybavenost či rasovou toleranci.

 Praha v hodnocení neustále stoupala a letos v létě dosáhla naprostého vrcholu. Celé léto se mezi destinacemi celého světa držela na prvních třech místech, kde se střídala s Budapeští a Bangkokem. Předběhla tak i stálice jako Las Palmas, Chiang Mai, Bali, Austin, Medelín a Taipei.

man-in-hammockfoto:toomanyadapters.com

Proč je Praha mezi nomády tak oblíbená?

Jako digitální nomád už nějakou dobu žiju a protože se v komunitě aktivně pohybuji, vím, co je pro nomády důležité. V Praze jsem navíc nikdy nebydlel déle než měsíc, ale pokud jsem v ČR, trávím v ní hodně času – až na to, že umím česky, se tak na město dívám podobnýma očima jako nomádi ze zahraničí. A naprosto chápu, co je na Praze pro nomády tak lákavé – levné pivo zdaleka není to nejdůležitější.

Co tedy? Praha je v první řadě nádherné město se spoustou míst k objevování. Pokud v Praze člověk zůstane déle než pár dní, zjistí, že je vlastně ještě mnohem krásnější, než se na první pohled může zdát. Ale důvodů je samozřejmě víc:

 • Relativně nízké náklady na život a hodně široká nabídka bydlení jak na několik týdnů (hlavně na Airbnb), tak několik měsíců (klasické podnájmy).
 • Rychlé a stabilní připojení k internetu.
 • Nomádi mohou pracovat jak z domu, tak z vynikajících coworkingů a spousty kaváren s rychlou wi-fi.
 • Jídlo v restauracích vyjde v porovnání se západem Evropy velmi levně a Praha je poslední dobou rájem pro foodie nadšence.
 • Nomádská, freelance a startup komunita v Praze je velmi aktivní a propojuje lidi z celého světa
 • Praha je jedno z nejbezpečnějších měst světa.
 • Dobrý systém MHD a možnost chodit. To je pro nomády dost zásadní, protože nemají auto.
 • Praha nabízí téměř neomezené možnosti zábavy a spoustu kulturních akcí.
 • Pokud si člověk chce odpočinout od města, je z centra nejpozději za hodinu vlakem v krásné přírodě. Nemluvě o místech jako Vyšehrad, Prokopské údolí a Divoká Šárka.
 • Jsme v podstatě uprostřed EU a není tak problém vyrazit na pár dní na výlet třeba do Berlína, Vídně či Budapešti.
tumblr_nte2chwo931rlv2szo1_1280foto: http://capitalveg.tumblr.com

„Praha je vynikající místo, kde se mohu soustředit na práci. Pracuji z coworkingu Paper Hub v Holešovicích, kde i bydlím. Je tu spoustu míst k vidění a jsem opravdu rád, že je mohu objevovat postupně a více si tak všímat detailů, než kdybych měl vše zvládnout naráz,” říká jeden z nomádů, který v Praze zakotvil na přelom léta a podzimu. „Jen jsem nečekal, že se tak rychle ochladí, nebyl jsem na to připravený. A doufám, že co nejdříve zakážou ty otravné segwaye,” dodává.

Ptal jsem se i v několika coworkingových centrech, jakou mají od nomádů a „location independent” profesionálů zpětnou vazbu tam. „Pro většinu z nich je Praha ideální kvůli internetu, dobré infrastruktuře, není problém se domluvit anglicky a přes léto je tu dobré počasí. Měli jsme tu dokonce pár, který cestoval se psem, a byli z Prahy úplne nadšení, protože Lola (jejich pes) mohla běhat bez vodítka v parku. Říkali, že Praha je najvíc dog-friendly město, ve kterém byli,” říká Lenka, community manager v Locus Coworking na Vinohradech. Ve smíchovském Impact Hubu to bylo podobné.

 

Co to znamená pro Prahu?

Strávil jsem několik měsíců v thajském Chiang Mai, v zimě dlouhodobě nejoblíbenějším nomádském městě na světě. Po několika letech je Chiang Mai ještě mnohem lepší, než v době, kdy ho nomádští průkopníci objevili. Přibyla totiž veškerá infrastruktura, kterou potřebují. Coworkingy, kavárny s internetem, půjčovny, kde není problém půjčit motorku na více než měsíc, a hlavně – bydlení. 

To, co nomádům nejvíc usnadní život, je totiž dostatečná nabídka vhodného ubytování. Řešit měsíční pronájmy s realitkou a běhat po prohlídkách, protože fotky a popis nestojí za nic, je katastrofa. V Chiang Mai stačí přijít na recepci některého z bytových domů, kde je volno, podívat se dovnitř zaplatit zálohu a můžete bydlet. Obecně ale po světě rozhodně vede Airbnb – a mohlo by i v Praze, pokud se hostitelé na nomády připraví.

Jak? V podstatě stačí čtyři zásadní věci:

 1. Výrazná sleva na ubytování na měsíc a déle
 2. Kvalitní internet
 3. Pracovní stůl
 4. Kvalitní fotky na Airbnb, které ukazují jak ložnici, tak další vybavení

Může jít klidně jen o samostatný pokoj v bytě, lokalita mimo turistické centrum je spíše výhodou. Nejoblíbenější jsou samozřejmě Vinohrady, Žižkov a Letná, potkal jsem ale i nomády bydlící v Holešovicích, na Smíchově, ve Vršovicích, Dejvicích a jeden s nižším rozpočtem zakotvil kdesi u Kačerova.

 035-streets-of-prague-largeimagejuicy.com

Nomádi jsou ideální podnájemníci, pokud například odjíždíte na měsíc do zahraničí. Stačí být jen na příjmu, kdyby bylo potřeba s něčím poradit, ale jinak nemusíte – na rozdíl od krátkodobých pronájmů – řešit předávání klíčů a úklid.

Můžete takto nabídku nasdílet i do Facebook skupiny Prague Digital Nomads či se zaregistrovat na Nomadlistu a nabídnout bydlení ve Slack kanálu Prahy.

Nabízí se i možnost propojení coworkingu a bydlení – takzvaný coliving. Podobný koncept funguje například ve Španělsku a Portugalsku, kde Slovák Peter Fabor založil velmi oblíbený Surf Office. Několik firem takto nomádům nabízí kompletní balíčky „workation”, kde člověk za fixní částku dostane bydlení, místo k práci, možnost setkávání s komunitou a doprovodný program. Tak proč jim nenabídnout pomoc?

Věřím, že digitálních nomádů a location independend jednotlivců i celých rodin bude v Praze přibývat. To nabízí spoustu podnikatelských příležitostí – stačí zapojit kreativitu, otestovat zájem a pustit se do toho!

 

Netušíte, o čem je řeč? Přečtěte si článek Kdo je digitální nomád – https://travelbible.cz/kdo-je-digitalni-nomad/
Více o tom, jak vám může pronájem na Airbnb zaplatit dovolenou a jak na to, si můžete přečíst v podrobném článku na Travel Bibli.
zdroj titulní foto: www.unyp.cz,  www.daily-hdr.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]