0

sdílení

Pracovna v parku představuje ideální spojení práce s přírodou

/ 24. října 2016 / Rozhovory

Čas strávený v kancelářích za svítícími monitory počítačů se s postupem doby stále prodlužuje. Firmy na své zaměstnance stále více tlačí a navalují velké množství úkolů, jejichž plnění se mnohdy protáhne do pozdních nočních hodin. Často tak nestihneme to, co potřebujeme a naše práce se promítne také do víkendových dní. Odpočinek je tak v nedohlednu a na člověk padá únava. V Praze však existuje zajímavý projekt Pracovna v parku, který svým návštěvníkům umožní pracovat v příjemném venkovním prostředí. Během práce tak člověk má možnost dýchat čerstvý vzduch, dát si něco na zub a potkat zajímavé lidi. 

 

Ahoj, Honzo, něco nám o sobě řekni a prozraď, jaké máš koníčky.

Koníčkem je pro mě Pracovna a to, co představuje. Pracovna v parku je jedním z projektů, které vzešly z naší sdílené kanceláře na Žižkově, kde už 3 roky provozujeme prostor, kde člověk může najít klidné místo na práci, dát si něco v naší kavárně nebo si pronajmout prostor na svoji akci. Od začátku ji vytváříme jako místo, kde člověka bude bavit pracovat.  A nás to pořád baví, takže to asi děláme dobře :)

pracovna-46

 

Úplně na začátek nám vysvětli, co je Pracovna v parku a jak vlastně vznikla?

Je to prototyp městkého mobiliáře navržený tak, aby mohl fungovat ve veřejném prostoru a nabízel vše co člověk potřebuje, když si chce sednout venku na čerstvém vzduchu a pracovat na počítači. Vlastně reaguje na to, že spoustě lidí se nechce zavřít se na celý den do stísněné kanceláře, ale standardní vybavení veřejného prostoru vám moc možností, jak pracovat pohodlně venku nenabízí.

Využívání venkovní pracovny není nijak zpoplatněno, my jsme do toho šli s tím, že pomůžeme iniciovat debatu nad tím, jak má mětský mobiliář vypadat, nebo obecněji jakým funkcím má sloužit veřejný prostor.

 

Když přijdu do Pracovny, na co se můžu těšit? Co třeba nějaké pohoštění?

Místo pro pracovnu vybíráme tak, aby v blízkosti byla možnost koupit si něco k zakousnutí. Minulý rok byla na Letné součástí prostoru, o který se stará Containall. Letos je v Karlíně v Přístavu 18600. Myšlenka je taková, aby mobiliář sloužil zcela samoobslužně a bylo možné ho umístit kamkoliv. Na nás je, abychom vybírali místa, které jsou zajímavá a lidi bude bavit tam pracovat.

 

K realizaci projektu významně přispěli lidé na portálu Hithit, dále Nadace Vodafone ČR a Městská část Praha 2. Co budete ale dělat, až dojdou peníze na provoz? Nebo snad máte nějakého investora, protože předpokládám, že si na sebe Pracovna sama nevydělá?

Pro nás byla podpora, kterou jsme získali v rámci crowdufundingové kampaně signálem, že o takovouto službu je od lidí zájem. Zároveň však finance, které jsme vybíraly sloužily pouze na vývoj a výrobu. Provozní náklady od počátku financujeme sami. Jak už jsem zmiňoval, mobiliář je navržen tak, aby fungoval s nutností minimální provozní péče, tudíž náklady na její chod nejsou velké.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Jaké typy lidí chodí do Pracovny v parku a proč? Lidé více pracují nebo odpočívají?

Obecně lidé, které baví strávit část své pracovní doby venku – freelanceři, kteří si můžou sami zvolit místo na práci – ale i lidé z velkých firem, kteří si tam udělají přes léto meeting.

 

Jaká jsou reakce lidí, když na Pracovnu narazí? Ví, o co jde nebo se třeba ptají?

Součástí pracovny je info tabule s příběhem, který za ní stojí a potřebnými informaci ohledně provozu. Takže v tom problém není.

 

V současné době Pracovnu v parku najdeme v Praze na Karlínském přístavu 18600, tady zůstane po celý rok? Podle čeho tato místa vybíráte a kam máte namířeno příští rok?

Místa vybíráme tak, aby nás samotné bavila a nabízela potřebné zázemí. Snažíme se vybírat prostory, které přináší do městského prostředí něco nového.

V Přístavu 18600 zůstane pracovna ještě cca měsíc. Přes zimu venkovní provoz nedává úplně smysl. Varianty jsou tak dvě. Buď se nám podaří najít vhodné zastřešené umístění nebo bude pracovna do jara dalšího roku odpočívat ve skladu. Konkrétní místo teď aktuálně řešíme, budeme určitě rádi za případné tipy od lidí.

Co se týče jara, tam je vše otevřené. S prostorem v Karlíně jsme spokojení, ale určitě se nebráníme ji umístit i jinam.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plánujete do budoucna zřídit více Pracoven nebo ji nějak vylepšit? Jaká jsou největší úskalí? Jsou to jenom finance?

Na vylepšeních pracujeme a doufám, že se nám je podaří příští rok spustit. Máme v hlavě například online rozhraní, které by ukazovalo aktuální obsazenost.

Projekt jsem od začátku zamýšleli jako prototyp, jako impuls pro město, městké části, lokální sdružení nebo prostě obyvatele měste, že mobiliář s takovouto funkcionalitou může ve městě existovat a funguje. Nemáme ambici vyrábět pracovnu sériově. Pokud by někdo přišel s nabídkou realizace dalších exemplářů, rádi na ní budeme podílet, ale impuls musí vycházet z konkrétní lokallity, lidí , městké části…

 

Máte problémy s vandaly? Jak Pracovnu na noc zavíráte a je nějak zabezpečena? A co denní provoz, máte u Pracovny stále někoho na hlídání?

Konstrukce a design mobiliáře je uzpůsoben tomu, že má sloužit ve veřejném prostoru. Počítá se tedy s drobným opotřebením a díky povaze materiálu, ze kterého je vyroben (masivní dubové dřevo) není problém lehká poškozeni renovovat. Za nás je to tak, že např. street art je součástí města, my s ním počítáme a nijak zvlášť nás to netrápí. Pracovnu tak není třeba hlídat, stejně tak, jako se nehlídá jakákoliv jiná lavička v parku.  V nočních hodinách je automaticky omezená dostupnost připojení k elektřině, krom toho elektroinstalace nedovoluje připojit zařízení, které by mělo výrazně větší odběr elektřiny než notebook.

 

Líbí se ti nějaké český projekt, na který bys rád upozornil?

Určitě fandím Vnitroblocku – místu v Holešovicích, kde vzniká multifunkční prostor pro mladé umění, design, tanec a spoustu dalšího.

 

Více informací nabídne oficiální stránka Pracovny v parku.

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]