0

sdílení

Pracovat na dálku neznamená jenom home office

/ 31. ledna 2017 / Business

zdroj: foto: pexels.com

Práce na dálku či rovnou z pohodlí domova je celosvětovým fenoménem poslední doby. I v České republice stále více zaměstnavatelů nabízí svým pracujícím možnost pracovat z domu, tzv. home office. Podnikatelé na volné noze, živnostníci, ti všichni využívají možnosti pracovat mimo čtyři zdi běžné kanceláře.

Práce na dálku neznamená hned pracovat z domu, z vlastní pracovny či obývacího pokoje. Ostatně ne každému vyhovují prostory a atmosféra vlastní pracovny. Někteří podnikatelé potřebují oddělit pracovní a osobní prostor.

Kromě samotné práce nás rozvíjí se i potkávat s podobně laděnými lidmi nebo čerpat další inspiraci z přednášek našeho zájmu. Pojďme se podívat na novodobou podobu práce na dálku či projekty, které sdružují osoby s podobnými zájmy a chutí se vzdělávat.

Knihovny

Většina z nás dala sbohem knihovnám po skončení svých studií. Říkáš si, že vše dohledáš přece na internetu. Ale knihovna není jenom budova plná regálu knih žánrů a témat, na které si jenom vzpomeneš. Cílem sítě poboček všech knihoven je stát se centry lokálních komunit, sdružovat lidi a chystat pro ně přínosné akce.

Co více, díky zákonu z roku 1919 o veřejných knihovnách obecních nabízí Česká republika svým občanům nejhustší knihovní síť na světě. Co se týče pořádaných akcí pro veřejnost, věděli jste například, že jen v pražských pobočkách se v loňském roce vypravili čtenáři na 3,5 tisíce akcí?

pexels-photo-203237Foto: www.pexels.com

Coworking

Psal se rok 2009 a o sdílených kancelářích (jinak také coworkingu) pro nezávislé profesionály v naší republice nebylo ani slyšet, natož zde posedět a pracovat. Uběhlo 7 let a coworking se u nás dostává do povědomí čím dál větší skupině lidí. Nejedná se o žádnou lokální záležitost ve velkých městech republiky, jak jsme už vyvraceli v článku Šest mýtů o coworkingových centrech.

V současné době na území naší země funguje přes 60 center v krajských městech, ale i menších, jako je například Krnov, Kolín, Přerov či Tábor. Někde šli s projektem sdílených kanceláří ještě dále než jenom v sharování společných prostor pro práci. V pražském TechSquat spojili možnost práce se samotným bydlením dohromady, tzv. cohousing. O vůbec prvním TechSquatu, tentokrát v moravské metropoli Brno, jsme se již zmiňovali při představování mobilní aplikace FlowerChecker na rozpoznávání rostlin.

Práce v coworkingu vyhovuje zejména těm, co potřebují oddělit domov od své pracovní činnosti. Neznamená to však, že zde budou trávit každý den po osm hodin, jak je tomu obvykle při docházení do kanceláře v zaměstnání. Výhodné tarify ti umožní nastavit si režim šitý tobě na míru. Potřebuješ chodit pouze ve středu a v pátek odpoledne? Není problém. Můžeš docházet i na pouhé dvě hodiny týdně.

Mimochodem, právě práce v coworkingových centrech v zahraničí je něco, co si pochvaluje velká skupina digitálních nomádů. Díky sdílení společných prostor netrpí takovým odloučením na svých cestách a zamezuje propuknutí prokrastinace při objevování exotických míst. Coworkingová centra tak naleznete i na takových místech jako je Bali, Thajsko ale i Mexiko.

people-coffee-tea-meetingFoto: www.pexels.com

Impact Hub

I když charakter povahy Impact Hubů spadá do kategorie coworkingových center, vyčlenili jsme jim v článku samostatnou sekci. Kromě standardního coworkingového prostoru, který dává příležitost k rozvoji podnikání, se zde nachází konferenční místnost či samoobslužná kuchyňka.

Na oficiálních stránkách českého Impact Hubu se dočteš, že se jedná o místo, kde doslova pulzují networkingové akce. Díky pravidelným přednáškám se zde potkáš a hlavně vybuduješ kontakty, které jsou alfou a omegou každého byznysu.

Nemáš čas nebo z nějakých důvodů nemůžeš pracovat ve vybavených kancelářích hubů ve třech českých největších městech? Zřiď si virtuální členství a čerpej všechny benefity, které tento projekt nabízí – online networking v režimu 24 hodin po 7 dní v týdnu.

 

WUG

Windows User Grup (zkráceně WUG) je občanské sdružení založené na dobrovolnické bázi. Nepřináší sice místo pro práci na dálku, ale pokud jsi IT specialista, jistě oceníš možnost setkávání se s podobnými nadšenci. Kde jinde si můžeš zadarmo poslechnout špičkového specialistu?

WUG sdružuje vývojáře, počítačové nadšence, IT odborníky se zájmem o produkty a platformu Microsoftu. Jejich snahou je sdílet znalosti a vyměňovat si je na pravidelných přednáškách,  seminářích a praktických workshopech, které se pořádají už na 12 místech České republiky. Kolébkou prvních přednášek je město Brno, které uspořádalo první seminář už v roce 2001.

 

Zdroje: https://www.wug.czhttp://www.impacthub.cz/cs

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]