0

sdílení

Poznej unikátní zeleninovou farmu, která využívá pouze slunce a mořskou vodu

/ 8. října 2016 / Business

Tato farma se jmenuje Sundrop a její zástupci si dali za cíl vypěstovat 17 tisíc tun rajčat ročně.

 

Na tom by nebylo zase nic až tak neobvyklého, kdyby se farma nenacházela na jižní straně Austrálie, kde v tamní vyprahlé poušti nejsou k pěstování zeleniny použity žádné půdní pesticidy, fosilní paliva nebo podzemní vody. To je dobrá zpráva, protože po světě spotřeba energie a vody stále roste. Výstavba farmy začala v roce 2014, přičemž v tuto chvíli je již v plném provozu. A jak farma funguje?

banner-sundropzdroj fotografie: youtube.com

Farma si mořskou vodu čerpá z 2 km vzdáleného Spencerského zálivu, ze které následně pomocí odsolovací technologie odstraní sůl, čímž si vytvoří dostatek čerstvé vody pro zavlažování více jak 180 tisíců rostlin rajčat uvnitř svých skleníků. Ačkoliv se Sundrop nachází ve vyprahlé poušti, kde jsou podmínky pro zemědělství naprosto nevhodné, skleník je lemován mořskou vodou, která dokáže všechny rostliny dostatečně ochladit. Všechny rostliny tak zůstanou silné a zdravé. Zajímavostí také je, že všechny rostliny rostou v kokosových slupkách.

r0_53_1024_629_w1200_h678_fmaxzdroj fotografie: transcontinental.com.au

Solární elektrárna disponuje 115 metrů vysokým přijímačem, který je obklopen 23 tisíci zrcadly. Tato zrcadla generují až 39 MW energie, tedy dost energie na to, aby bylo zabezpečeno napájení odsolovacího zařízení a dodávky energie. Pro úplnost se ještě hodí dodat, že tato farma není žádnou utopií, protože se vypěstovaná rajčata již nyní prodávají v australských supermarketech.

m23h33qb-1392360352zdroj fotografie: theconversation.com

Ředitel farmy Philipp Saumweber si dal do budoucna za cíl zajistit pro svou farmu dostatek energie také v zimním období, kdy bude třeba skleníky připojit k záložní energetické síti. Výstavba této futuristicky vzhlížející farmy přišla skoro na 5 miliard korun, což je podstatně vyšší suma nežli u tradičních skleníků, nicméně i tak se vysoké náklady z dlouhodobého hlediska vyplatí, uvedl Saumweber.

Sundrop nyní plánuje v Austrálii vybudovat i další farmy, přičemž hodlá expandovat také do Portugalska a USA. Pro zajímavost doplňme, že i další společnosti testují využitelnost mořské vody ve sklenících, konkrétně v pouštních oblastech jako je Omán, Katar nebo Spojené arabské emiráty.

 

zdroj informací: newscientist.com, zdroj úvodní fotografie: transcontinental.com.au
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]