Potvrzeno. Cestování nás dělá mnohem šťastnějšími než jakékoli materiální bohatství

Matej Mensatoris / 23. května 2017 / Zajímavosti

zdroj: HUFFPOST

Nový výzkum na Cornellově univerzitě zjistil, že cestování lidem navozuje dlouhodobý pocit štěstí.

Proč někdy zamíříme do obchodu s odhodláním, že uděláme velký nákup? Podle některých vědců to není ani tak proto, že bychom si chtěli koupit nové věci, ale proto, že nás nákup udělá šťastnějšími. S každým novým nákupem se cítíme lépe a jsme spokojenější. Nicméně tato spokojenost klesá přímo úměrně hodnotě či potřebě daného předmětu. Co nás ale udělá šťastnými na dlouhou dobu?

Když si koupíme nové oblečení, těšíme se z něj několik dní, ale postupně radost a euforie upadá. Při koupi nějakého hodnotnějšího předmětu, například auta, se tento pocit sice prodlužuje, ale také časem upadne a z předmětu, z něhož jsme se dříve velmi těšili, se nyní stane pouze „něco“, co potřebujeme k našemu každodennímu životu.

phxnews.com

Ukazuje se, že hlavní překážkou k dlouhodobějšímu štěstí z věcí je adaptace na ně. Jakmile si na novou věc zvykneme, předmět se stává obyčejným a nezajímavým a my se vydáváme za nákupem nových věcí. Tento proces pak stále znovu a znovu opakujeme.
Nicméně výzkum na Cornellově univerzitě ve státě New York našel způsob jak tento cyklus zlomit. Profesor psychologie Thomas Gilovich zjistil, že stejné štěstí, jaké prožíváme při koupi nových věcí a předmětů, prožíváme i tehdy, když cestujeme po různých zajímavých destinacích a místech. Co je ale nejdůležitější, je fakt, že štěstí, které si navodíme nákupem, klesá v průběhu času, ale cestování a následně vzpomínky na pěkný výlet nám zbývají v mysli ještě velmi dlouho a vyplavují tak do organismu mnohem více endorfinů, hormonů štěstí, a to i dlouho poté, co jsme se vrátili z cest domů.

huffpost.com

Kromě výletů a cest za poznáním či dobrodružstvím nám podobný efekt dokáží způsobit i různé příjemné mimořádné události (svatba, promoce, narození dítěte), ale i učení se novým dovednostem nebo také extrémní sport – to vše jsou ideální zdroje štěstí pro každého z nás.

Nová zařízení, či dokonce auto, se nakonec i tak stanou pouze obyčejným předmětem, který vlastníme, ale každá hezká vzpomínka dokáže vydržet v naší mysli pořádně dlouho a dokážeme na ni myslet i několik let poté, co se stala. Nové auto už za tu dobu může ležet na vrakovišti a my na něj ani nepomyslíme, ale vzpomínky na krásné chvíle zůstávají v mysli stále.

williamperugini.com

Takže pokud ještě nevíš co dělat do konce léta, vydej se na nějaký zajímavý výlet, ideálně s partnerem či kamarády.

zdroj: interez.sk , zdroj fotografií: HuffPost
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]