0

sdílení

Porovnání skutečné síly jaderných zbraní, o níž jsi asi netušil

/ 16. října 2016 / Zajímavosti

Když se mluví o  jaderných zbraních, lidé si obvykle vzpomenou na Hirošimu a Nagasaki z roku 1945. Tyto bombové útoky změnily svět navždy, ale od té doby bylo po celém světě odpáleno přes dalších 2475 jaderných bomb. Díky těmto pokusům se nukleární zbraně staly nebezpečnějšími a silnějšími.

 

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že přes 85% těchto experimentálních zbraní odpálily dvě země – USA (1132) a někdejší Sovětský svaz (981). I když od roku 1945 nebyly použity v žádné válce, protože pokud by se tak stalo, můžeme se rozloučit se Zemí. Nebo spíš ona s námi.

Bomba, která spadla na Hirošimu měla sílu 15 kilotun. To znamená, že exploze byla silná, jako kdyby se odpálilo 15 000 tun TNT. O tři dny později shozená bomba na Nagasaki měla sílu 21 kilotun.

USA má v armádním arzenálu zbraň zvanou B83 o síle 1,2 megatun. To znamená, že tato bomba dokáže v jednom okamžiku zničit 80 Hirošim. Tato bomba však zdaleka není nejsilnější, jakou se podařilo vytvořit.

maxresdefaultimg: flickr.com

V říjnu 1961 Sovětský svaz odpálil nejsilnější nukleární zbraň světa v severním ledovém oceánu –Tsar Bombu o síle 50 megatun, což je 3 333 Hirošimských „atomovek“.

Exploze byla tak mohutná, že vybila okna v Norsku a Finsku a dokonce „trochu“ vychýlila Zemi ze své osy. Vlny z této exploze obešly planetu třikrát. Pokud si myslíš, že to je konečná, jsi na omylu. Sověti pár dní po odpálení oznámili, že mají plány na sestrojení dvakrát silnější zbraně než je Tsar.

K lepší představě o těchto zbraních doporučujeme prohlédnout si přiložené video. Angličtina není náročná a autoři velmi dobře znázornili na příkladech škálu stávajících jaderných zbraní. Po jeho shlédnutí si možná budeš chtít sbalit kufry a přestěhovat se na Proximu B. Je vzdálena zhruba 4.25 světelného roku od nás.

zdroj: vedelisteze.sk , zdroj titulní fotografie: youtube.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]