Pole dancerka Lenka Hůlková: Tančím, abych žila

Hana Šormová / 16. května 2017 / Rozhovory

zdroj: Zdroj: archív Lenka Hůlková

Tanec pole dance v posledních letech roste na oblíbenosti. Není výjimkou potkat na kurzech muže nebo už menší osmileté děti. „Jak se společnost dívá na tanec děvčátek na tyči?“ jsme se ptali jedné z předních českých lektorek pole dance Lenky „Eleanor“ Hůlkové. Lenča ale není jenom lektorka, pravidelně vyhrává zahraniční soutěže a nově otevřela vlastní taneční školu.

Leni, ty se věnuješ aktuálně populárním sportu jako je Pole Dance. Co tě k němu přivedlo? 

Přivedla mě k tomu touha v něčem novém vynikat. Přitahovalo mě to množství možností, které mi tento tanec nabízí. Skrývá se v něm několik aspektů, které mě naplňují. Například estetika, akrobacie, získávání síly středu těla a flexibility. Baví mě předávat své zkušenosti dále a také mě velmi naplňuje vystupovat.

 

Ty sama vyučuješ, individuálně trénuješ a sama se účastníš soutěží. Která z těch činností tě nejvíce naplňuje? 

Nejvíce mě baví individuální trénink. Jsem kreativní člověk a když se setkám s někým, na kom se mohu „vyřádit“, vybrat hudbu, navrhnout kostým, připravit choreografii, tak jsem nejvíce šťastná. Ale samozřejmě mě baví i soutěžit, jsem soutěživý typ a dělám to sama pro sebe. A ráda.

 Foto: archív Lenky Hůlkové

 

Přesto zůstáváš i nadále soutěžit. Já na tebe prozradím, že sbíráš jeden úspěch za druhým a pravidelně obsazuješ medailová umístění u nás i v zahraničí. Kdybys měla říci jediný závod z loňska, který je tvůj nejoblíbenější, který by to byl a proč?

Nejkrásnější pro mě bylo první místo v soutěži Pole Theatre Italy, kdy mě můj přítel právě den před tím požádal o ruku. To vítězství pak ani nemohlo být jinak. Sršela z nás neuvěřitelná energie.

 

Krásné. Ty ale nesoutěžíš jen v kategorii jednotlivců, pravidelně vystupuješ i se svým partnerem a přítelem Pavlem Kolářem. Máš odlišný přístup k tréninkům, choreografii k sólovým a duo představením?

Odlišný přístup to rozhodně vyžaduje. Trénink dvou lidí vypadá úplně jinak než sólo trénink. Když pominu klasické zahřátí a protažení svalů, tak samotné nacvičování figur obnáší trochu jinou techniku. Dva lidé se navzájem i ovlivňují mentálně, což může vést k lepším výkonům, ale i horším. Záleží na náladě a morálce těch dvou.

To je s mým snoubencem někdy výhra v loterii a jindy propadák. Ale zatím ze všech propadáků jsme dokázali vytvořit výhru v loterii. Jako například tento rok na mistrovství ČR v pole sport. Poprvé jsme se účastnili kategorie dvojic a získali jsme rovnou první místo. Přiznám se, že pár dní před soutěží jsme se tak moc pohádali, že Pavel to chtěl zrušit a já jsem s ním celý den nepromluvila. A ono to dopadlo dobře. ☺

 

Vraťme se ale zpátky ke tvé lektorské činnosti. Ty učíš děti, ženy i muže, individuální i skupinové lekce. To máš široký záběr. Nenapadlo tě, se jen specializovat?

Já myslím, že právě to, že se věnuji jen Pole Dance, je právě úzká specializace. Ale již teď začínají na rozvrhu přibývat lekce pro děti – to je cesta, kterou bych se chtěla do budoucna vydat. Baví mě s dětmi jezdit soutěže a vymýšlet vystoupení. To ale neznačí, že se chci vzdát lekcí s dospělými. S dětmi je to někdy na nervy, potřebuji okolo sebe i dospěláky. ☺

 

Nedívá se tvé okolí divně na to, že vedeš mladé dívky (i osmileté) k tanci jako je pole dance? Přece jenom v očích laické veřejnosti může tento sport být pořád přisuzován tanci někde v baru.

Když jsem poprvé v životě viděla tančit malé dítě na tyči, nelíbilo se mi to. Ale popravdě, lektorka, která dítě vedla, byla sama exotickou tanečnicí. Já sexuální pohyby přímo popírám. Ani já sama nechci vypadat jako kořist pro muže přibitá k tyči. Proto je ani v dětech nebuduji. Děti, které vedu mají vždy uměleckou choreografii. Mají nárok na to být roztomilé a ne sexy.

 

Dříve jsi učila v taneční škole Centrum tance, ale aktuálně sis splnila svůj velký sen. Spolu s Pavlem jste založili taneční školu. Kde se zrodil tento nápad?

Přiznám se, že ten nápad tam byl už v roce 2011. Když jsem se rozhodovala, jestli nastoupím nebo ne, dostala jsem nabídku, že bychom si ještě s někým dříve otevřeli studio. Chtěla jsem to ale nejprve zkusit na dráze lektorky. K tomu, že jsem vydržela spolupráci až do roku 2016, mě vedly okolnosti. Odjakživa jsem tvůrčí a vůdčí typ. Říkala jsem si, že musíme teď nebo nikdy. Tak jsme vybrali „Teď“.

Foto: archív Lenky Hůlkové

 

Vím, že jste si chystali prakticky vše sami včetně rekonstrukce. Co pro tebe bylo nejtěžší z hlediska otevření školy?

Nejtěžší se asi nedá říct. Všechno, co tu máme, je od srdce a rodilo se z našeho snu. Nic tu nemáme jako kompromis. Splnili jsme si sen o dokonalých prostorách a perfektních podmínkách. Největší strach jsme měli z organizace Otevíračky – Opening Gala večeru a před otevřením první lekce. Měla jsem obavy, abychom nezapomněli na nic zásadního a důležitého. Ale naštěstí to dopadlo výborně.

 

V Brně, kde působíš, je celá řada dalších tanečních institucí, často zaměřených i na pole dance. V čem je Schola Artist odlišná od své konkurence?

Schola Artist je odlišná tím, že Pavel a já jsme dva umělci a předáváme i lidem vždy kapku umění do jejich tance. Zaměřujeme se na zajímavé styly tance. Také jsme jediní v centru města, kde se budou učit šály a kruhy. Mini kurzy a Lekce v létě a delší kurzy od září.

Nabízíme mnoho kurzů pro děti jako je Balet pro děti, Contemporary pro děti, Pole Dance Teens a přípravku pro Děti 1 od 6 let.

Také u nás sídlí New Style Hustle crew. Máme celkem šest lektorů, kteří mají stejnou ideu jako my a za to jsme rádi. Jsou to Jitka, Emilio, Daša, Anička, Pavel a já (Lenka-Eleanor).

 

Některé lekce jsi naznačila, ale na jaké všechny lekce se mohou vaši žáci těšit?

Momentálně lekce probíhající ve dvou sálech. V sále Sun Pole probíhají lekce Pole dance dopolední, stretching dopolední, Pole dance Mix. Odpoledne kurzy pro děti Pole Dance Teens všechny pokročilosti včetně Začátečnic. Kurzy Stretchingu, Pole Spin a Pole dance pro dospělé všechny pokročilosti.

V sále Dance/Acro pak najdete posilování Perfect Body Workout, Balet, Contemporary, New Style Hustle, Karibské tance, Lady Styling, Dance Bodyform, skupinu Artist Dance company,  Ladies Latino dance, Contemporary pro děti a Balet pro děti. Dopoledne brzy ráno najdete Latino Warmup, Ladies Latino dance a Přípravku pro děti 1 od 6 let.

V létě můžete vyzkoušet Aerial Hoop a Silk a od září budeme zahajovat kurzy.

Foto: archív Lenky Hůlkové

 

Na závěr mi i čtenářům prozraď, jaké máš další ambice v pole dance? Nějaké světové vítězství nebo lektorský úspěch? Vlastní knihu o pole dance?

Přála bych si, aby Pole Sport byl opravdu uznán jako sport a umění. Ráda bych co nejdéle lidem dělala radost naším tancem. S tím vším souvisí úspěchy na soutěžích, vlastní kniha nebo třeba jen pořádání soutěží. Moje ambice jsou: žít tancem co nejdéle to půjde – neboť „Tančím, abych žil“.

 

Leni, děkuji ti za rozhovor jménem celé redakce Startitup.cz a přeji špičkové výkony tobě i tvým žákům.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]