Pokud si myslíš, že minimalismus je jen o tom, že budeš mít méně věcí, mýlíš se

Henrieta Balázsová / 12. května 2017 / Zajímavosti

zdroj: pexels.com

Ano, mnoho lidí si skutečně myslí, že minimalismus je jen o tom, že se zbavíš nepotřebných věcí nebo o tom, že budeš chodit stále ve stejném oblečení jako například Steve Jobs či Mark Zuckerberg. Minimalismus je však komplexní životní filozofií a tyto věci nejsou jeho podstatou, ale spíše jeho důsledkem. O čem tedy minimalismus ve skutečnosti je?

Co je minimalismus?

Minimalismus je o tom, že sám sobě dáš šanci být šťastným. Velká část této filozofie se zabývá tím, co dělá člověka skutečně šťastným a co ho naplňuje. Pokud tě tedy naplní to, že si koupíš nové auto, nebo to, že si koupíš nové tenisky, i když máš doma dalších 10 párů, v podstatě na tom není nic špatného. A hlavně to nebrání tomu, abys byl minimalista.

Více věcí tě však šťastným neudělá

Podstata tkví v tom, abys dokázal věcem připsat jejich reálnou důležitost. Pokud si například koupíš zmíněný jedenáctý pár nových tenisek, sice tě potěší, ale ve svém nitru velmi dobře víš, že nejsou nezbytností a klidně bys „přežil“ i bez nich.

Zdroj: pexels.com

Stále je totiž mnoho lidí, kteří svůj úspěch a své štěstí měří materiálními věcmi. Nákup nových a nových věcí pro ně není volbou, ale nutností, bez které by byl jejich život prázdný. A přesně o tom materialismus je – nedopustit, aby ses k lidem přemýšlejícím tímto způsobem přidal.

Mnohdy se totiž soustředíme více na materiální hodnotu, než na pravou podstatu věcí. Lidé jsou mnohdy souzeni podle toho, kolik vydělávají a jaká „čísla“ dokáží vyprodukovat. Zapomíná se však přitom na jejich lidskou podstatu a na to, že smysl života je v něčem zcela jiném.

Z filozofie minimalismu tedy plyne jedna velmi důležitá rada, na kterou bys neměl nikdy zapomínat:

Soustřeď se na to, co jsi, ne na to, co máš.

Zdroj: lifehack.org

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]