0

sdílení

Podle nejnovější studie až 83 % z nás trpí duševní poruchou

Simona Hanzelová / 12. února 2017 / Zajímavosti

zdroj: pexels.com

Duševní choroby jsou stále víceméně tabu a příliš se o nich nemluví. Většina z nás si myslí, že klinická úzkost či deprese nepředstavují nic závažného a je snadné je překonat. Depresí však trpí až 350 milionů lidí po celém světě, a až 800 000 z nich každoročně v důsledku jejího neléčení spáchá sebevraždu.

 

Nová studie z Duke University, která byla zveřejněna v magazínu Abnormal Psychology, poukazuje na to, že v dnešní době není duševní porucha nic neobvyklého – to platí především pro lidi ve středním věku. Z 988 účastníků této studie ve věku 11 až 37 let pouze 171 nikdy nepřekonalo žádné úzkosti či deprese.

Z „méně šťastných“ 83 procent účastníků studie asi polovina během svého života na vlastní kůži zažila alespoň jednu přechodnou duševní chorobou nebo s ní související stav. Zbývajících 17 procent z nich již trpělo chronickými duševními poruchami, jakými jsou například dlouhodobé deprese nebo bipolární porucha.

zdroj: static.oprah.com
Možná si myslíš, že u lidí, kteří vyrůstají v bohaté rodině, jsou fyzicky zdraví a disponují nadprůměrnou inteligencí, budou takové duševní poruchy jen málo pravděpodobné. Opak je však pravdou, protože studie ukázala, že především ti, kteří jen zřídka vyjadřovali negativní emoce, měli bohatý společenský život a prokazovali dobrou míru sebeovládání, byli duševními poruchami nejvíce postiženi. Studie také odhalila, že ženy, které užívají antikoncepční pilulky, mají až o 23 procent větší pravděpodobnost výskytu duševní poruchy.
zdroj: static.pexels.com

Duševní zdraví pozorovaných jedinců se hodnotilo osmkrát v průběhu několika let. Mezi účastníky studie však byli pouze lidé pocházející z jediného místa, kterým je Dunedin na Novém Zélandu. Výsledky této studie proto mohou být zkreslující a vážící se pouze k tomuto konkrétnímu místu. Nicméně několik studií z různých částí světa také dospělo k podobnému výsledku.

Vědci se stále snaží zjistit, zda je deprese pouze genetická porucha nebo k ní dochází pod vlivem určitých, ať už venkovních, psychologických nebo neurologických podnětů. Případně může jít o kombinaci všech výše uvedených faktorů.

Na základě výsledků této studie je také velmi pravděpodobné, že duševní poruchou trpíš i ty nebo někdo z tvého okolí. Právě proto bychom před duševními chorobami neměli zavírat oči a měli bychom se lidem, kteří jimi trpí, snažit porozumět a pomoci.

zdroj článku:  iflscience.com 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]