0

sdílení

Podle Evropského soudu je cesta do práce část pracovního dne

Marianna Mikešová / 16. listopadu 2016 / Tools a Produktivita

Napříč Evropou se rychle rozšířila zpráva, která potěšila lidi, kteří musí za prací dojíždět. Evropský soud totiž rozhodl, že cesta do práce se musí započítávat do pracovní doby. Je tu však jeden háček. Neplatí to pro všechny profese.

 

Pracovní dobu si díky častějšímu cestování do práce zkrátí jen vybraní zaměstnanci. Jde zejména o pracovníky bez stálé kanceláře či místa výkonu práce, například montážní pracovníky, obchodní zástupce či pečovatelky. Čas, který stráví v autě nebo městské hromadné dopravě si budou moci započíst do svých hodin nebo výkonu práce, takže za cestu dostanou zaplaceno. Toto rozhodnutí ovlivní miliony obyvatel Evropy.

Construction worker cutting iron beams in a structureFoto: commons.wikimedia.org

Soud také stanovil speciální povinnosti pro zaměstnavatele těchto pracovníků. Budou jim například muset zorganizovat denní úkoly tak, aby místa výkonu první a poslední práce v konkrétním dni byla co nejblíže jejich domovu. Tímto opatřením chce Evropský soud ochránit zdraví a bezpečnost zaměstnanců, kterým dlouhé cesty odebírají energii, čas i peníze a firmy to často zneužívají ve svůj prospěch. Strávit celý den na cestách za zakázkami je také v rozporu se zákonem, který káže zaručit zaměstnancům minimální odpočinek.

05-successful-people-Commute-take-your-timeFoto: rd.com

Pohnutkou k těmto změnám byl konkrétní spor ve Španělsku mezi společností Tyco a jejími zaměstnanci. Tato společnsot totiž zavřela své regionální kanceláře a pracovníci museli do práce dojíždět z různých míst. Množství času strávené dojížděním nebylo započteno do výkonu jejich práce, a tak se automaticky vzbouřili. Soud tvrdí, že taková změna v pracovních podmínkách není z vlastní vůle zaměstnance, a proto musí zaměstnavatel změnu kompenzovat tak, že bude za cestování jednoduše platit jako za normální práci.

Zdroj článku: bbc.com, zdroj titulní fotografie: huffingtonpost.com//hk.style.yahoo.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]