Počítačový server jako zdroj tepla pro domácnost? V Nizozemsku nic nereálného

Richard Vitkovský / 11. června 2017 / Eko

zdroj: podroze.gazeta.pl/pexels.com

Ve 21. století jsou kvůli rozmachu počítačů a množství informací, které je třeba někam uložit, stále větší nároky na datová úložiště. Obrovské místnosti plné serverů se rozrostly jako houby po dešti. Proč tedy nevyužít i odpadní teplo, které tak vzniká? Takovou otázku si položili majitelé jedné nizozemské firmy a přišli se zajímavým řešením.

Nizozemská společnost Nerdalize se rozhodla využít díru na trhu a přijít s nápadem, který by skoro nikoho nenapadl, a to ani ve snu. Určitě víš, že každá elektrická věcička vydává ztrátové teplo. Čím je účinnější, tím méně tepla vyzařuje. Servery se však skládají z obrovského množství na sobě namačkaných datových úložišť. Ta moderní v podobě SSD disků jsou účinnější, ale stále vyzařují množství tepla.

Radiátor, jaký jsi ještě neviděl

Na světě proběhlo množství pokusů, jak tyto zdroje tepla dokonale chladit, protože teplo snižuje životnost každé elektroniky. Od přesunu serverů do chladnějších oblastí nebo dokonce jejich ponoření pod vodu. Zakladatelé nizozemské firmy jsou určitě velmi kreativní lidé. Vždyť využít počítačový server k vytápění je opravdu netypické. Hlavně tehdy, když ho zabudují do radiátoru.

server

zdroj fotografie: pixabay.com

Jak funguje tento byznys? Jednoduše. Ty jako zájemce zaplatíš společnosti za to, že ti do domácnosti instaluje server. Ten pak zdarma ohřívá tvůj pokoj. Firma vydělává peníze za hosting jiným společnostem. V roce 2015 přišla firma na trh s premiérovým produktem v podobě radiátoru, uvnitř kterého byl samozřejmě zabudovaný menší server.

Testovací provoz proběhl v pěti domácnostech. Test dopadl docela dobře, avšak byly zde určité „mušky“, které bylo třeba vychytat. Například dlouhé hodinové ohřívání a celkem malý tepelný výkon. Na vyhřátí menší pokoje dostačující. Ale nová generace radiátorů je už za rohem. Otestována bude ve 42 domácnostech. Co nového přinese?

server

zdroj fotografie: nerdalize.com

Ohřev vody pro domácnost. Když to někomu řekneš, tak ti neuvěří. Společnost slibuje snížení nákladů na ohřev vody v přepočtu o 8 000 Kč ročně. Přičemž společnosti, které budou firmě platit za poskytnutí prostoru, ušetří 50 procent nákladů v porovnání s konkurencí.

Firma si věří, a tak spustila kampaň, ve které chce vybrat 250 000 eur. Tuto metu už pokořila a výsledná suma stále narůstá. Projekt tedy zaujal lidi natolik, že se ho rozhodli podpořit. Je tu však několik „ale“. Bezpečnost dat. Firmy přece běžně neukládají citlivé údaje v domácnostech cizích lidí. A co v případě selhání serverů a následných oprav? Před jejich ostrým nasazením musí společnost určitě přijít i s odpověďmi na tyto otázky.

Zdroj: theverge.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]