0

sdílení

Po legalizaci homosexuálních sňatků klesl v USA počet sebevražd teenagerů

Simona Hanzelová / 2. března 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: cdn.iflscience.com

Legalizace manželství osob stejného pohlaví vede k poklesu sebevražd mezi mladými lidmi, tvrdí nová studie.

 

Studie publikovaná v JAMA Pediatrics zkoumala vliv legalizace sňatků homosexuálních párů na sebevraždy mezi více než 760 000 studenty za období let 1999 až 2015. Údaje ze států, ve kterých jsou homosexuální svazky povoleny, byly následně porovnány s těmi, ve kterých takové homosexuální sňatky uzákoněny nebyly. Výsledek studie dospěl k závěru, že v těch státech, které umožnily zákonné oddávání dvojic stejného pohlaví, poklesl počet sebevražd mezi všemi studenty o 7 procent, a mezi studenty-homosexuály až o 14 procent.

zdroj: gaycenter.org

Jde o studenty středních škol, takže většina z nich v blízké budoucnosti vstup do manželského svazku neplánuje. Přesto v nich legalizace sňatků stejného pohlaví snižuje jakýsi pocit studu, který je s homosexuální orientací často spojen. Díky zrovnoprávnění homosexuálních a heterosexuálních svazků se homosexuální studenti cítí méně poznamenáni a zahanbení,“ vysvětlila Julia Raifman, která se podílela na vypracování studie.

Sebevraždy teenagerů jsou již dlouhodobě považovány za velkou hrozbu, jelikož se jedná o druhou nejčastější příčinu smrti mladých lidí ve věku 10 až 24 let. O sebevraždu se však statisticky pokusí až 29 procent homosexuální orientovaných teenagerů a „jen“ 6 procent mladých lidí, kteří jsou heterosexuálové.

zdroj: cdn.iflscience.com

Předpokládá se, že velký podíl na sebevraždách mají i negativní postoje veřejnosti vůči komunitě gayů a lesbiček. Homosexuální studenti jsou v takovém případě vystaveni zvýšenému riziku násilí a šikany. Navíc, v rodinách, ve kterých homosexualitu svých dětí odmítají, je až o 8,4 procent vyšší pravděpodobnost, že se takové dítě pokusí o sebevraždu než v případě těch rodin, které sexuální orientaci svého dítěte akceptují.

Podle Sarah Raifman by si měli být i politici vědomi toho, že jejich politika týkající se práv homosexuálních menšin může mít ať už pozitivní nebo negativní dopad na duševní zdraví teenagerů.

zdroj článku:  iflscience.com 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]