0

sdílení

Plně soběstačná ReGen vesnice má ambici stát se Teslou mezi ekologickými vesničkami

Linda Cebrová / 4. října 2016 / Zajímavosti

V Nizozemsku brzy vyroste 100% energeticky nezávislá vesnička, ve které bude radost žít.

 

Komunita v Nizozemsku přišla s nápadem na projekt, který sice není světovou novinkou, ale rozhodně jde o vzrušující renovaci již známého nápadu. Stejně jako i jiné komunity po celém světě i tento startup usiluje o úplnou energetickou soběstačnost. Rozdíl je však v tom, že tento koncept zahrnuje i moderní high-tech možnosti. Komunita oddělena od elektrické sítě bude používat energii z moderních technologií za účelem vytvořit vlastní systém, který by pokryl všechny jejich potřeby, a tedy produkci jídla, filtraci vody a jiné běžné potřeby.

Lidé stojící za tímto zeleným nápadem jsou toho názoru, že pokud chceme mluvit o energetické soběstačnosti, musí jít o celé vesnice, ne pouze o jednu budovu ve městě. Přece je určitě efektivnější, pokud se snažíme dosáhnout soběstačného života spolu s dalšími lidmi. Startup ReGen Villages developer z Kalifornie má v plánu své dílo dokončit již v roce 2017. Nizozemsko přitom není jedinou zemí, kde tým z RenGen plánuje postavit jejich eko vesnice. V plánu je výstavba i v Německu, Švédsku, Dánsku a Norsku.

d2
Skutečně chceme být jako Tesla ekologických vesnic. Redefinujeme vývoj realitního světa vytvářením těchto regenerativních sousedství. Především se zaměřujeme na úrodnou půdu, kde se dá vypěstovat více bio jídla, produkovat čistá voda, více čisté energie a snížit objem produkce odpadu, než jen pěstovat organické potraviny,“  vysvětluje generální ředitel ReGen Villages.
Takže cílem RenGen je nejen vytvoření farmy, má jít spíše o celé sousedství, které bude dokonce produkovat i energetické přebytky. Takto se vytváří zcela nový koncept komunit, které budou zdravě a prospěšně nejen pro životní, ale i pro sociální prostředí. Taková vesnice může být tedy zcela svobodná a může své přebytky posílat dál.

Eko vesnice budou také využívat senzory a technologie na monitorování spotřebované energie. Kvůli zvýšení efektivity farmaření budou získaná data posílat do „cloudu“, kde budou k dispozici pro vesnice v podobných regionech, aby si pomohly navzájem. Tento postup je podobný jako při vylepšování vozidel Tesla, ty také získávají data ze systému autopilota a následně je používají na vylepšování vozidel.
d3

Očekáváme doslova tuny bio jídla každý rok – od zeleniny a ovoce přes oříšky, ryby, vajíčka nebo mléko. Vše může přitom po celý rok růst a být dostupné ve vertikálním systému zahrad,“  dodává Ehrlich.
Tento projekt byl představen v rámci Venice Biennale s designem, který byl navržen dánskou architektonickou firmou Effekt. Vesnička má vyrůst jen 20 minut cesty od Amsterdamu v městečku Almere. Na začátku bude projekt zahrnovat 25 obytných domů, přičemž po dokončení se jich očekává 100. Počáteční úspěchy tento projekt povzbudily k další expanzi dokonce až do subsaharské Afriky a Indie.

zdroj: sciencealert.com  zdroj obrázků a titulní fotografie: sciencealert.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]