0

sdílení

Plastové lahve přinášejí světlo do nejchudších částí světa

Dárius Polák / 26. října 2016 / Zajímavosti

Projekt s názvem „Litr světla“ doufá, že přinese světlo do těch částí světa, které jej potřebují nejvíce, a to s použitím DIY lamp vyrobených z plastových lahví. 

 

Jedním z přímých následků přírodní katastrofy je, že po ní následuje úplná tma. Tak to bylo i při nedávném hurikánu na Haiti. Trvá měsíce, než se přívod elektrické energie opět zavede do oblastí postižených katastrofou.

Na denní bázi čelí temnotě více než 1,5 miliardy lidí, kteří přinejlepším používají světlo ze svíček nebo petrolejových lamp, jejichž výpary jsou jedovaté. Některé z těchto komunit jsou navíc extrémně vzdálené a nemají žádný přístup k elektřině. Některé komunity zas přístup mají, ale nevyužívají ho, protože je pro ně elektřina příliš drahá.

nightfoto: literoflightusa.org

Problémy sahají dál, za nedostatek světla. Jde hlavně o dlouhodobé problémy ohledně bezpečnosti, nezávislosti, zdraví a přístupu ke vzdělání.

A i kvůli tomuto vznikl open source projekt s názvem “ Liter of Light ,“ který se snaží udělat změnu prostřednictvím plastových lahví a z nich vytvořených jednoduchých solárně poháněných světel.

Jak to funguje? Plastové láhve jsou naplněné vodou a bělidlem, což eliminuje řasy a zabraňuje tomu, aby se voda stala zelenou. Láhve jsou následně umístěny na střechy domů a fungují jako zrcadlo, kdy lámou světlo v 360 stupních a vytvářejí během dne přírodní lampu.

1foto: mashable.com

Chodíme po vesnicích a ptáme se lidí, zda chtějí zdroj světla, který je téměř zdarma. Po dvou měsících se vrátíme a zeptáme se místních, zda za peníze, které ušetřili nepoužíváním elektřiny, svíček nebo petrolejových lamp (10 – 15 dolarů) nechtějí svá zařízení vylepšit tak, aby svítila i v noci. Lidem poskytneme součástky (všechny dostupné lokálně) na deset lamp. Následně je naučíme, jak vytvořit tyto lampy od základu. Takto se naučí, jak je v dlouhodobém horizontu vytvářet pomocí lokálně dostupných součástek,“ říká zakladatel Illac Diaz.

Před třemi lety „Litr světla“ osvětloval pokoje a domy. Tentokrát plánuje osvětlit celé vesnice a vytvořit veřejný systém osvětlení prostřednictvím levných a udržitelných metod. Více než 650 000 těchto světel se použilo ve více než 20 zemích. Kolik to tedy vlastně celé stojí? Základní plastická solární lampa stojí kolem 3 dolarů. Pouliční lampy stojí kolem 25 – 30 dolarů a nejsilnější jsou za 60 dolarů. Ve srovnání s běžnými solárně poháněnými lampami, které stojí kolem 1000 dolarů, je tato varianta velmi výhodná.

zdroj: mashable.com , zdroj titulní fotografie: literoflightusa.org
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]