Petr Bouchal: Problém s ubytováním na festivalech jsem zažil i na Novém Zélandu

Hana Šormová / 4. května 2017 / Rozhovory

zdroj: Zdroj: archív Petra Bouchala

Líbí se ti myšlenka, že přijedeš na festival, bydlíš ve stanu se stejným komfortem jako hotel a nemusíš řešit ubytování? Nebo bys rád cestoval déle a hodilo by se ti obytné auto za rozumnou cenu? Petr Bouchal se v rozhovoru svěřil se svými projekty, které aktuálně realizuje. A má jich ještě celý ranec v zásobě.

Peťo, potkala jsem tě při příležitosti otevírání digitální laboratoře FabLab v Brně. Na čem zde pracuješ zrovna ty?

Digitální laboratoř FabLab využívám jako takovou pracovní garáž, kterou mám doma na vesnici. Bohužel v Brně ji nemám, a proto chodím sem do dílny. Tvořím zde svůj produkt – stan (přístřešek) – pro naší službu stanových hotelů po Evropě.

 

Co tě vedlo k tomu, že ses rozhodl začít pracovat na těchto prototypech?

Víme, že je zde celá řada problémů, jak navrhnout optimální dřevěný přístřešek v podobě stanu. Dokonce víme, jak by to šlo udělat, ale pořád nám chybí náš výsledný unikátní produkt. Proto pracuji spolu s autorem návrhu Ing. arch. Petrem Švédou na těchto prototypech. Na nich odlaďujeme jednotlivé chyby, například i to, aby se člověk hned nepraštil do hlavy.

Foto: archív Petra Bouchala

 

Kde by měly tyto “stany” najít své uplatnění? Chtěl by si s tímto nápadem případně expandovat i do zahraničí?

Řešíme 2 základní problémy s ubytováním na velkých akcích, které jsou pořádané na malých městech a vesnicích. Dobrým příkladem je rakouská velká cena. Na ni se sjede až 40 000 návštěvníků a všichni chtějí bydlet někde v nejbližší okolí.

První problém je ten, že se lidé nemají, kde ubytovat a všechny hotely jsou vyprodané. Druhý problém se týká lehce ekologie. Ukazuje se, že 20 % návštěvníků, kteří spí ve stanech, svůj stan po jedné akci vyhodí. Takže je to ekologická zátěž.

Oba tyto problémy řešímy stanovým hotelem. Představit si to můžeš jako stan, který je vybaven hotelovým standartem. Najdeš tu tak matrace, přikrývku, polštář, ručník i nějaká ta mýdla. ☺

 

Nebo ses setkal s něčím podobných na svých cestách?

Tohoto problému jsem si všiml i při mé předposledné cestě na Nový Zéland. Ve městě o 10 000 obyvatelích byl hudební koncert. Přijelo 10 000 návštěvníků a ceny ubytování byly 4x vyšší než normálně. Samozřejmě vše bylo hned vyprodané. Tedy je to globální problém, který bych rád pomohl svými „stany“ vyřešit.

 

Jak už jsem naznačila, ty hodně cestuješ a v České republice se zase zdržíš jenom na chvíli. Prozraď čtenářům, kde jsi v nedávné době byl.

Teď jsem se vrátil z Itálie, kde jsme byli na paragliding. A od 1. ledna jsem byl 3 měsíce na Zélandu. Zkusil jsem si zde žít v autě, wwoofovat (práce na organických farmách po celém světě) a prodávat pivo v horách.

 

Ty nerad používáš digitální nomád jako označení pro tvůj životní styl, ale prakticky jedním z nich jsi – pracuješ na cestách. Jaké další projekty realizuješ?

Mám několik projektů. Hlavní projekt, který mě živí, je starání se o mezinárodní hosty v průběhu Velké ceny v Brně.

Ale nejvíce času mě poslední týdny zabírá nový mini projekt – půjčovna aut na Islandu. Nyní jsme v pilotní fázi, kdy převezeme jeden obytný osobák a uvidíme jak to půjde. Co je zajímavé, jak rychlý byl zájem. Sotva jsem svou myšlenku představil na facebookovu mým kamarádům, auto jsem ještě neměl hotové a už jsem měl vybrán depozit. Proto jsem auto koupil a poslední dny ho upravuji tak, aby se v něm dalo žít třeba i pár měsíců. ☺ Sám na Island jedu na 3 týdny.

Foto: archív Petra Bouchala

 

Takže plánuješ přestavět auto, projet Island a zase ho prodat? Chtěl bys tento projekt rozvíjet i nadále nebo je to jen pro aktuální vlastní potřebu?

Jak jsem zmiňoval, nyní jsem ve fázi úprav. Teď jsem dodělal kuchyňku, aby se v něm dalo levně, ale i chutně vařit.

Už jsem na Islandu jednou byl. Dali jsme si cíl ho procestovat téměř za 0 Kč (získat letenky, auto, jídlo a ubytování výměnou za naše služby – foto, video, článek). To se nám úplně nepovedlo, ale auto a ubytování jsme sehnali. ☺

Letos jsem se tam chci jet podívat znovu, a tak jsem se rozhodl si postavit auto na cestování po Evropě. Tak mě napadlo ho na léto převést na Island, aby se mně zaplatil tento výlet alespoň napodruhé. Po mém výletu ho chci prodat.

Říkám si, že když to ani tentokrát nevyjde finančně mně, tak ušetřím aspoň pár Čechům nějakou tu korunu. Podobné auto na Islandu v této výbavě, jakou mám já, stojí od 150 EUR na den. Já to dělám pro kamarády a známé za polovinu, protože to nedělám jako byznys, ale jako službu pro kamarády. Jedná se tedy spíše o aktuální nápad, zatím ho dál nerozvíjím.

Foto: archív Petra Bouchala

 

Vidím, že nápadů nosíš celý ranec. Máš tedy nějakou hlavní metu – cíl, který bys chtěl ve svém životě dosáhnout?

Nápadů je hodně, ale nestíhám je všechny realizovat. Tak si vybírám jen ty, kde je zábava a užitek.

Například mi vadí jeden problém při organizací olympiád. Postaví se nová zařízení a za pár let po olympiádě chátrají, není pro ně využití. Líbilo by se mi, kdybychom organizovali v České republice olympiádu, která by byla zisková pro stát a nevytvořila by se ekologická zátěž pro zemi. Napadlo mě, že by mohlo být zajímavé, převést tato sportoviště do dalšího místa konání.

Uvidíme, příležitostí je kolem nás doopravdy ranec a je to o tom, si jen vybrat.

 

Pěťo, za celou redakci startitup.cz ti děkuji za rozhovor a přeji hodně dotažených projektů.

Děkuji, Hani, za rozhovor a přeji všem čtenářům krásný jarní den. ☺

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]