0

sdílení

Paříž povolila zřízení městské zahrady úplně každému

Rudolf Nečas / 26. prosince 2016 / Zajímavosti

Paříž je často považována za jedno z nejkrásnějších měst na světě a brzy se stane ještě atraktivnější.

 

V Paříži právě schválili nový zákon, který komukoliv umožňuje vysazování městské zahrady. Po obdržení povolení mohou zahrádkáři pěstovat rostliny na stěnách, v krabicích, na střechách, pod stromy, nebo na plotech. Mohou kultivovat zeleň v přední části svých domovů nebo kanceláří. Mohou pěstovat květiny, zeleninu a ovoce. Starostka Paříže, Anne Hidalgo, si klade za cíl vytvořit do roku 2020 sto hektarů živých stěn a zelených střech s jednou třetinou zeleně přiřazenou zemědělství.

plant-urban-gardens-anyone-law-Paříž-4a
foto: boredpanda.com

 Místní obyvatelé jsou vyzýváni, aby byli „zahrádkáři pařížského veřejného prostoru“. Zahradníci musí používat udržitelné metody, vyhýbat se pesticidům a podporovat biologickou rozmanitost ve městě. Jsou žádáni, aby podepsali „Chartu ozelenění“, pěstovali „lokální včelařské rostliny“, budou muset udržovat své městské zahrady a zajistit, že zeleň zlepšuje estetiku města. Město Paříž vydává povolení na tři roky s možností jejich prodloužení.

Město říká, že jeho nový zahradnický program je určen na podporu biodiverzity, uspokojení potřeby zeleně, zmírnění efektu „tepelného ostrova“ a změny klimatu, zlepšení kvality ovzduší a zlepšení tepelného a akustického komfortu budov.

plant-urban-gardens-anyone-law-Paříž-6a
foto: boredpanda.com

Město požádalo obyvatele, aby k pěstování rostlin přistupovali kreativně, a pro zahájení pěstování přispěje „rozmnožovacím kitem“ s osivem a zeminou. Říká, že nabídli několik návrhů, ale hlavně doufají, že lidé budou používat svou fantazii při začlenění zeleně do města. Pařížští městští úředníci doufají, že zákon povede ke zlepšení kvality života obyvatel měst a zkrášlí město. Asistentka starostky Paříže, Penelope Komitès, také řekla, že pěstování zahrady by mohlo pomoci posílit sousedské vztahy a „vytvářet sociální vazby.“

Iniciativa městských zahrad je jen jednou ze součástí ambiciózních plánů Hidalgo pro ekologizaci francouzského hlavního města. Program také zahrnuje vytvoření 30 hektarů veřejných zahrad, výsadby 20 000 nových stromů, 200 projektů ozelenění a rozvoje vzdělávacích farem, ovocných sadů a zeleninových zahrad ve školách.

plant-urban-gardens-anyone-law-Paříž-5ajpg
foto: boredpanda.com
zdroj: inhabitat.com , zdroj titulní fotografie: ecowatch.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]