0

sdílení

Otec piva Corona udělal z každého obyvatele své rodné vesnice milionáře

Linda Cebrová / 27. listopadu 2016 / Business

Antonio Fernandéz přepsal své miliony na obyvatele vesničky Cerezales del Condado.

 

Všech 80 obyvatel se ze dne na den stalo milionáři. Ne však proto, že by vyhráli v národní španělské loterii, ale proto, že se narodili ve stejné vesnici jako Antonio Fernandéz. Antonio se narodil jako jedenácté dítě, celkem pocházel ze třinácti sourozenců. V roce 1949 emigroval do Mexika a v jeho 32 letech se stal viceprezidentem společnosti Grupo Modelo, která je výrobcem světoznámého piva Corona.

Otec“ piva Corona zemřel letos v srpnu, dožil se úctyhodných 99 let. Miliardář zanechal ve své vůli 170 milionů eur pro obyvatele jeho rodné vesničky Cerezales del Condado v provincii Leon. Každému jednomu obyvateli tak byly tak 2 miliony eur (54 milionů Kč). Fernandéz se narodil 13. prosince v roce 1917 do velmi chudé rodiny. Ve 14 letech musel opustit školu, protože jeho rodiče si nemohli dovolit platit školní poplatky. Po Španělské občanské válce se přestěhoval do města Leon na severu Španělska, kde si našel i manželku.

COR1
V roce 1949 strýc jeho manželky, který v té době vlastnil Grupo Modelo, pozval novomanžele do Mexika, kde Fernandéz začal pracovat v pivovaru jako skladník. Postupem času si v pivovaru vyzkoušel množství pozic a v roce 1971 se stal viceprezidentem společnosti. Stál i u zrodu Corony, která není jen nejpopulárnějším pivem v Mexiku, ale je také velkým exportním artiklem ve světě. V jeho rodném Španělsku se prodává pod značkou Coronita.

Svou pozici viceprezidenta si udržel do roku 1997 a jako předseda představenstva působil do roku 2005. Jeho pozici později přenechal svému synovci Carlosovi Fernandézovi. Corona Extra je druhým nejvíce vyváženým pivem do Spojených států s ročními tržbami kolem 693 milionů eur. Jeden z obyvatel, který je zároveň jediným vlastníkem baru plného mexického piva ve vesnici ,se vyjádřil, že bez podpory Fernandéze by byli ztraceni. Nikdy totiž peníze neměli.

COR2

Fernandéz byl dobře známý filantrop, který nikdy nezapomínal na svou rodnou vlast. Také se mu podařilo získat významné ocenění od bývalého krále Juana Carlose za jeho dobročinné skutky a práci se zdravotně postiženými mladými lidmi. Založil i organizaci s názvem Leon Soltra, která nabízí příležitostnou práci pro zdravotně postižené osoby, jakož i odbornou společnost nesoucí jméno jeho manželky Cinia, která působí v Mexiku. V roce 2009 založil fond „Cerezales Antonio y Cinia“ na podporu venkovské iniciativy a projektů běžných vesničanů.

zdroj: telegraph.co.uk  zdroj obrázků a titulní fotografie: thesun.co.uk
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]