0

sdílení

OneSoft Connect je první českou firmou, která v USA vyhrála spor s patentovým trollem  

/ 28. října 2016 / Startupy

Až z daleké Ameriky k nám doplula potěšující zpráva o vítězství českého startupu OneSoft Connect, na který zaútočili vypočítaví nenechavci formou patentového trollu. Našinci však sport vyhráli a mohou tak nerušeně pokračovat ve své práci.

 

Na úvod si krátce představme zmíněný startup. OneSoft Connect je softwarová stavebnice, která vznikla v americkém Sillicon Valley a je určena pro spolupráci lidí, týmů, tvorbu podnikových evidencí a jednoduchých aplikací, jako je řízení vztahů se zákazníky (CRM), řízení zdrojů firmy (ERP), řízení lidských zdrojů, evidenci uchazečů, projektů, rizik nebo také pro řízení práce v týmu na pracovních úkolech. Tato firma dodává své produkty již zcela hotové a nastavené prostřednictvím aplikace. Zákazník se tak nemusí o nic starat a začít služby využívat. Více informací se dozvíte na oficiální stránce OneSoft Connect.

Nyní k samotnému útoku. Za tzv. trollovými patentovými útoky stojí lidé, kteří se živí nakoupením velmi obecně formulovaných patentů,  prostřednictvím kterých následně žalují firmy za jejich porušení. Do svého hledáčku si berou zejména menší firmy, které nemají dostatek finančních prostředků ke své obraně a tak k soudnímu sporu nakonec ani nedojde – není to však vždy pravidlem. Tito „záškodníci“ totiž nařčené firmě nejprve nabídnou mimo soudní vyrovnání, čímž mnohdy uspějí a na patentových trollech tak vydělávají miliardy. Doslova rájem patentových trollů je východní Texas, kde jsou zákony nastaveny tak, že v případě prohry všechny soudní výlohy platí napadená společnost (logicky). Ovšem v případě její výhry si musí náklady hradit obě strany. Útočníci tak nenesou prakticky žádné riziko, protože nemusí platit celé soudní řízení.

Případ OneSoft Connect byl otevřen na jaře letošního roku, kdy se tato společnost dostala do hledáčku patentového trolla s dalšími softwarovými společnostmi, jako jsou například Asana, ATlassian, Intuit nebo Freshdesk. Předmětem žaloby bylo údajné porušení patentu na „Výpočetní produkt pro řízení obchodních informací“. Soudní spor ale nakonec skončil definitivním vítězstvím české společnosti v americkém San Francisku, které zajistila v srpnu letošního roku právní kancelář White & Case.

detail_logo_onesoft_connectzdroj obrázku: onesft.com

„Útok patentového trolla byl pro nás překvapivý, předtím jsem o podobných praktikách slyšel jen v médiích. Dle informací Romana Horáčka z agentury CzechInvest, který nám v kauze pomohl, jsme vůbec první česká firma, jež se do stejné situace v zámoří dostala. O mimosoudním vyrovnání jsme ani na chvíli neuvažovali. V USA totiž působí celá síť patentových trollů. Ti si předávají informace o „slabých“ firmám, které se útoku nebrání, a pak je žalují znovu a znovu,“ říká David Melichar, zakladatel OneSoft Connect.

 

zdroj informací: tisková zpráva, zdroj úvodní fotografie: onesft.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]