One life just one: Rozhodli jsme se pro career break a vydat se po Evropě

/ 24. dubna 2017 / Rozhovory

zdroj: Zdroj: https://onelifejustone.com

Našetřit si a vyrazit cestovat je sen čím dál více lidí. Ne ale každý vezme odvahu a vykročí z komfortní zóny známých míst. Pár Aneta a Filip, kteří se prezentují pod projektem one life just one, si svůj sen o road tripu po Evropě rozhodli splnit. Dali výpověď a 1. května vyráží. Co nám prozradili v rozhovoru?

Anet a Filipe, na místo, abyste se tzv. “usazovali”, jste se rozhodli dát sbohem rodné zemi a 1. května vyrážíte do světa. Kde a proč se zrodil tento nápad?

Jen pro upřesnění, nedáváme sbohem rodné zemi, tak dlouho naše cestování trvat nebude. Jinak myšlenka se zrodila jednoho pozdně letního odpoledne nad sklenkou červeného. Právě jsme se vrátili z Islandu a byli jsme tak nadšení, že jsme přemýšleli nad tím se tam usadit na trvalo. Ale dopravit psa na Island je velmi složité a finančně náročné a opustit ho, nepřipadalo v úvahu. Kvůli Baddyho slabému srdci jsme ho nechtěli posadit do nákladového prostoru letadla a jiná cesta bohužel pro zvířata na ostrov nevede. Tak jsme přešli na plán B.

 

Předpokládám, že Island ani plán B není váš první cestovatelský počin a už nějaké ty zkušenosti máte. Copak jste navštívili?

Společně jsme navštívili krásy Slovenské přírody a procestovali Balkán a Island. Anetka před tím pracovala jako au-pair v Anglii, nějakou dobu žila v Itálii a zkoušela i surfovat na pobřeží Atlantiku ve Francii.

Já sám jsem pracoval několik měsíců na Aljašce a tím se odstartovala moje vášeň pro přírodu a cestování. Několikrát jsem navštívil Spojené státy, zúčastnil se rally ze Španělska do Senegalu a s kamarády provadroval Rumunsko a Gruzii. V rámci zaměstnání jsem měl možnost se podívat i do Thajska a Malajsie.

Foto: archív onelifejustone.com

 

Máte už teď naplánovanou cestu, kam přesně se podíváte? Zůstanete jen u proklamované Evropy?

Ano, itinerář máme více méně doladěný. Celá trasa čítá kolem 70 zastávek a můžete se na ní podívat na našem blogu. Nejvíc se těšíme na Skandinávii, Španělské hory a skalnaté pobřeží Bretaně.

 

Máte v plánu i nějaké netradiční aktivity spojené s danou zemí? Ať už sportovní nebo kulturní.

Jsme tak trošku blázni, ale všechno musí být proveditelné i s naším kámošem Baddym. Tudíž nepřicházejí v úvahu aktivity jako ferraty nebo paraglaiding. Nicméně nudit se taky nebudeme. Namátkou můžeme zmínit přelezení největší písečné duny v Evropě, stanování poblíž známé norské výhlídky Trolí jazyk, překonání Severního polárního kruhu, rybaření na Lofotách a určitě chceme přespat ve srubu uprustřed finské divočiny.

V plánu jsou ale i kulturní aktivity, například koštování nějakého toho vínečka. Přeci nemůžeme projet Itálii, Francii, Španělsko a Portugalsko, aniž bychom neochutnali jejich nejznámější nápoj.

 

Jak říkáte, na cestu přibíráte i psího mazlíka Baddyho. Jak se tedy plánujete přesouvat z místa na místo? Motorky, stopování, autem?

Jako nejideálnější se nám zdálo naše vlastní auto, které je při dlouhých přesunech se psem nejpohodlnější a nejpraktičtější. Doteď jsme vždy cestovali s krosnou na zádech a pro přesuny využívali místní dopravy nebo stopování. Proto bereme vlastní dopraví prostředek jako luxus.

Foto: archív onelifejustone.com

 

To vše vypadá velmi zajímavě. Jaký je vůbec časový plán, do kdy se chcete vrátit zpátky?

Jelikož jsme oba podali v práci výpověď, tak striktně časem omezeni nejsme. Nicméně kvůli financím počítáme, že cesta bude trvat zhruba 100 dní.

 

Takto cestovat by chtěl skoro každý, ale často slýcháme, že cestování je drahé. Jak tedy řešíte otázku financí vy?

Od chvíle rozhodnutí jsme začali šetřit a každý měsíc jsme si dávali stanovenou částku stranou. Tudíž jsme museli omezit naše výdaje jako nákup nového oblečení, návštěvy barů a celkově zbytečné utrácení za nepotřebné věci. V podstatě jsme utráceli jen za jídlo a bydlení. Cílové částky jsme takto byli schopni dosáhnout za 8 měsíců.

 

Napadlo vás zkusit například workaway nebo dělat dobrovolníky přes služby typu helpx nebo wwoof?

Samozřejmě nás to napadlo a zmíněné weby známe. Naší cestu ale vnímáme jako road trip a časově, a i kvůli Baddymu, nám to do našeho plánu nezapadá.

Foto: archív onelifejustone.com

 

Čím jste se vlastně živíte teď? Vím, že máte i svůj blog, ale ten asi není plánovaný jako komerční.

Blog opravdu není plánovaný jako komerční projekt. Je především o cestování a rádi ostatním lidem předáme naše zkušenosti a tipy z navštívených míst, včetně o cestování se psem. Najdete na něm i rozhovory s našimi kamarády, kteří s námi sdílejí své zajímavé životní zkušenosti.

Zatím oba dva pracujeme v kanceláři. Anetka v personální oblasti a já ve finanční. Oba ale cítíme, že to není úplně to pravé, co bychom chtěli v našem životě dělat. Proto náš road trip bereme také jako tzv. career break.

 

Dočkáme se v budoucnu podobného road tripu ale ve větším rozsahu? Cesta kolem světa?

Něco podobného by nás lákalo a určitě to nevylučujeme, ale v současnosti nás plně zaměstnává náš evropský road trip.

 

Za redakci startitup.cz vám děkuji za rozhovor a ať se cesta vydaří nad očekávání. Těšíme se na zážitky z blogu.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]