0

sdílení

Odlož nákupní tašky či kabelku, osobní robot Gita vše odnese

Kristína Vavrová / 27. února 2017 / Zajímavosti

zdroj: keywordhut.com/wired.com

Nápad z Bostonu inspirovaný robotem BB-8 z kultovní série Star Wars ti odlehčí od nošení těžkých věcí a zbaví starostí.

 

Společnost Piaggio Fast Forward, součást skupiny Piaggio (výrobce slavných Vespa skútrů), se již déle neozvala s žádnou novinkou, která by navazovala na současné trendy. Při pátrání, co lidé v 21.století potřebují, nebylo až tak těžké odpozorovat závislost na smartphonech. Vždyť lidé se do nich dívají nonstop, ať už při přecházení přes ulici nebo cyklistice. Proto přišli v Piaggio s nápadem vyrobit osobního robota, který odlehčí od nošení jakékoliv zátěže, uvolní ruce a umožní volný pohyb. A tak vznikla Gita.

zdroj: piaggiogroup.com
Gita je autonomní robot na dvou kolech, který tě bude doslova pronásledovat, a to díky malému přijímači. Ten vysílá signál, který robotovi řekne, zda si prudce zastavil nebo odbočil. Funkční rotační kola zajišťují šikovné otáčení a schopnost dosáhnout rychlosti až 25 km / h zaručuje, že Gitu budeš mít v patách ať už jedeš kole nebo utíkáš na setkání. Robot je uzamykatelný na otisk prstu, takže i kdyby tě dohnal až v práci, tvé osobní věci cestou nikdo neukradne. K tomu všemu má robot několik kamer, které pomáhají mapovat terén a překonat například i nižší obrubník.
zdroj: gadgetynews.com

Hmotnost, kterou je Gita schopna odnést, dosahuje až 18 kilogramů, čili nejenže odnese obsah ženské kabelky, ale také obyčejný nákup v potravinách či nějakou tu láhev na párty. Díky rotačním kolům je náklad vždy ve svislé poloze a jejich pogumovaný povrch zajišťuje snižování vibrací, takže křehké materiály zůstávají v bezpečí. Nošením nákupů to však nekončí – Gita najde využití i v kancelářích při přenášení věcí, usnadní zahradní práce, odbřemení údržbáře či pošťáka.

zdroj: designboom.com

Společnost zatím zprovoznila jen pilotní modely, které procházejí různými testy a objevují se další možná využití. Jednou z vizí je zabudovat do Gity navigační systém, aby byla schopna orientovat se v prostoru sama, bez nutnosti přijímání signálu. Obyčejní smrtelníci si však musí počkat minimálně do roku 2018, kdy Piaggio plánuje zahájit velkovýrobou těchto unikátních personálních asistentů.

Zdroj: boredpanda.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]