0

sdílení

Od roku 2019 musí být každý elektromobil hlučnější

Linda Cebová / 22. listopadu 2016 / Zajímavosti

Výrobce elektromobilů a hybridů bude toto nařízení stát 36 milionů eur ročně.

 

Nechybí mnoho k tomu, aby se elektromobily za chvíli staly součástí našich každodenních životů. Má to však i své háčky, jedním z nich je fakt, že tichá vozidla mohou v městech představovat nebezpečí. Lidé jsou totiž stále zvyklí orientovat se podle sluchu, což se u elektromobilů zrovna nevyplácí. Vše má změnit povinné zvýšení hlasitosti každého elektromobilu. Americký Národní úřad pro bezpečnost na silnicích se zkratkou NHTSA plánuje zavést povinné zvukové signály pro všechna vozidla s elektrickým pohonem, ale i pro hybridy. Toto nařízení by mělo platit již od roku 2019, přičemž akustické varování by mělo fungovat do 30 kilometrů za hodinu.

tt

Odborníci z NHTSA odhadují, že nový předpis by ročně mohl ve Spojených státech zabránit až 2 400 úrazům. Nejvíce se podle nich zabrání úrazů slepců, kterým jiná než sluchová orientace na přechodech bohužel nezbývá a jsou velmi ohroženou skupinou. Tento předpis má být závazný pro všechny lehké elektromobily a hybridy se čtyřmi koly s maximální váhou 4 500 kg. Taková auta podle amerického úřadu v bez emisním režimu nevyvíjejí dostatečný hluk, který by varoval chodce.

Zákon se má dotknout výrobců jako je Tesla Motors, Nissan Motor Co., ale i Toyota Corp. Ti všichni udou muset vybavit auta prvkem zvyšujícím hlučnost. Řešením má být externí reproduktor, který při jízdě nad 30 km / h vydává zvuk. Zatím se však neví, o jaký typ zvuku půjde. Co se týče vyšších rychlostí, tehdy není zvyšování hluku třeba, o vše se postarají pneumatiky a aerodynamické tření.

ee

Tento doplněk by měl výrobce aut stát přibližně 954 milionů Kč za rok a není vyloučeno, že se zavede i v Evropské unii. Výhodou může být fakt, že díky redukci zranění chodců by se mělo v národním rozpočtu ušetřit mnohonásobně víc. Podle nedávných výzkumů jsou šance na srážku chodce s elektromobilem až o 19% vyšší než u běžných automobilů.

zdroj: inhabitat.com  zdroj obrázků a titulní fotografie: atthelights.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]