O coworkingu se mluví už od roku 1628

Hosť / 25. dubna 2017 / Z Česka

zdroj: pinterest.com

Historie slova coworking sahá až do 17. století, přesto se vrátilo zpět do naší slovní zásoby až na konci 20. století. První pracovní prostor, ve kterém se setkávají lidé stejného zájmu, vznikl v roce 1995 v Berlíně. První oficiálně pojmenované coworkingové centrum se otevřelo až o 10 let později v San Francisku. V České republice  se coworking začal prosazovat až v prvním desetiletí 21. století.

O coworkingu už vyšlo mnoho knih, které jsou plné návodů, tipů a užitečných rad, jak takové centrum vést, co všechno dělat, abyste získali nové členy apod.  Málokdo však ví, že slovo coworking není žádný nový pojem z 20. století. První kniha, která “velebí” coworking, byla publikována již v roce 1628. Přestože se jednalo o coworking s boží mocí, tato spolupráce měla stále tytéž “moderní” atributy –  spolupráci, serendipitu a kreativitu. Třeba takoví potulní učitelé a řemeslníci nebyli nikým jiným než dnešními freelencery nebo digitálními nomád.

foto: enr.com

Do moderní terminologie se slovo coworking dostalo díky Bernardu Louisovi De Kovenovi. Ten ho použil v roce 1999, aby jím vytyčil smysl cesty a stylu spolupráce, který stojí na stejném postavení všech zainteresovaných. Zrušení firemní hierarchie a domácí izolace tak otevřelo dveře do center, které coworking podporují, a tím dalo příležitost lidem, kteří chtěli pracovat na vlastních projektech v přátelském a inspirativním prostředí.

Do historie coworkingu zcela neodmyslitelně patří první hackerspace (kreativní prostor zaměřený na IT) na světě. C-base vznikl v Berlíně (1995), po něm následoval New York se svým 42 West 24 (1999) a Vídeň s Schraubenfabrik (2002). Tyto prostory byly průkopníky na poli coworkingu. Částečně šlo o sdílené kanceláře nebo inovační inkubátory. V následujících letech se postupně otevíraly další prostory v různých zemích – více zde !

wework.com

Přesto oficiálně první coworkingové centrum tak, jak ho známe dnes, vzniklo v San Francisku 9. srpna 2005. Jeho zakladatelem byl programátor Brad Neuberg, který byl nespokojený z anonymního prostředí, které nabízí práce v bussines centru, a zároveň si uvědomoval rizika spojená s homeoffice. Oslovil tak komunitní centrum pro ženy Spiral Muse, jehož prostory několik dní v týdnu spolu s dalšími zájemci využíval. Centrum bylo po roce uzavřeno a nahradil ho dnes známý Hat Factory.

Do České republiky se coworking dostal podobně jako v zahraničí přes sdílené kanceláře. V roce 2009 otevřelo první centrum Coffice v Praze, pár dní na to následovalo Brno. V současné době můžeme v ČR navštívit přes 50 coworkingových center. Jedním z nich je také IN-SPIRO, které skoro tři roky sídlí v pražských Holešovicích. Impulzem pro založení centra byla podobně jako u ostatních center čistá inspirace zahraničím. Cílem bylo vytvořit prostor, ve kterém je možné nejen v klidu pracovat, ale i žít a inspirovat se. Původní směřování centra bylo zacílené na podporu startupů, které mají ekologický dosah. Tato idea však musela částečně ustoupit podnikatelskému záměru, přesto “coworking není práce, ale životní styl,” říká Beata Pilná, členka představenstva společnosti Degirans SE, která IN-SPIRO provozuje.

zdroj: tlačová správa IN-Spiro

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]