Nový Zéland udělil lidská práva řece

Ľubica Račeková / 7. dubna 2017 / Eko

zdroj: oxfordpoetryelection.com

Na Novém Zélandu si přírody opravdu váží.

V České republice se relativně nedávno přestala zvířata považovat za věc, a na Novém Zélandu neváhají přiznat práva řece. Tamní lidé za ni prý dlouho bojovali a vyplatilo se. Řeka Whanganui Iwi je nejdelší splavnou řekou v zemi a nedávno dostala svůj právní status.

Chris Finlayson, jeden ze členů parlamentu Nového Zélandu, se vyjádřil: „Vím, že někteří lidé si budou říkat, že je divné dát přírodnímu zdroji práva,“ a dodal, že podle něj to není nic zvláštního.

pinterest.com

Byl to skutečně dlouhý boj. Za řeku Whanganui Iwi bojovali lidé od roku 1850. Člověk, který řeku zastupoval, prohlásil: „Vždycky jsme věděli, že je nedělitelným celkem, který zahrnuje všechny fyzické i duchovní prvky z hor centrálního Severního ostrova až k moři.“

pexels.com

Místní kmeny, které žijí podél řeky, jsou s ní velmi spjaty. „Kmeny Whanganui si berou své jméno, svého ducha a svou sílu z velké řeky … Lidé říkají – Já jsem řeka. Řeka je mnou.“ Tito lidé byli dokonce při přijetí zákona přítomni v parlaentu. Při finálním čtení návrhu zákona začali zpívat.

Jak bys hlasoval ty?

Zdroj:  inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]