Nový typ Li-Fi překonal rychlost 40 Gbps, je stokrát rychlejší než klasické Wi-Fi

Rudolf Nečas / 24. března 2017 / Tech a inovace

zdroj: foter.com

Takových sítí se už nemůžeme dočkat.

Pokud tě zlobí pomalá wi-fi, možná patříš mezi lidi, kteří se nemohou dočkat rozmachu li-fi, čili bezdrátové sítě, která využívá světlo a má být 100x rychlejší než běžné bezdrátové sítě. Většina li-fi systémů přenáší data pomocí LED žárovek, díky čemuž existují nějaká omezení pro použití mimo zkušební laboratoře. Ale vědci teď přišli s novým systémem li-fi využívajícím infračervené světlo, který v prvních testech údajně překonal hranici 40 Gbps.

foto: pexels.com

Pokud tě náhodou humbuk kolem li-fi dosud obešel, zde je několik faktů o technologií. Vymyšlena byla v roce 2011 a je založena na konceptu přenášení dat pomocí blikání LED světla. Můžeš si ji představit jako morseovku, ale tak rychlou, že blikání není možné zachytit lidským okem.

Testy v laboratořích ukázaly, že tento typ li-fi dokáže data přenášet rychlostí šílených 224 Gbps. Při testech mimo laboratoř v roce 2015 byla rychlost o dost nižší, ale i tak dosáhla velmi slušné hodnoty 1 Gbps. Lidé z ní byli nadšeni, protože k dosažení takové rychlosti přenosu postačila tak obyčejná věc, jako je LED žárovka.

Ale li-fi má i několik nevýhod. Jelikož pro přenos používá světlo, to samozřejmě musí být zapnuto a tak by sis jeho úžasnou rychlost neužil při surfování netu po tmě. A podobně jako wi-fi, i LEDkové li-fi používá jednu žárovku na přenos dat do všech připojených zařízení, takže čím více jich připojíš, tím nižší bude rychlost.

foto: Eirik Solheim

Proto se Joanne Oh, doktorandka na Eindhoven University of Technology v Nizozemsku, rozhodla posunout koncept li-fi dál a vyvinula systém, který namísto normálních LED využívá neškodné infračervené světlo. Infračervené li-fi už sice existuje, ale většina experimentálních systémů na směrování paprsků používá energeticky náročná pohyblivá zrcátka, kvůli kterým případné uvedení na trh nevypadalo příliš slibně.

Ale systém, který vyvinula Joanne, na odesílání dat využívá pasivní antény, díky čemuž nemá žádné pohyblivé části. „Tento nový systém nejenže překonal současné rychlosti wi-fi, ale také poskytuje připojení bez rušení. Nemá ani žádné pohyblivé části, což snižuje požadavky na napájení, „ napsal Rob Lefebvre pro Engadget.

Podle sdělení Eindhoven University systém v prvních testech dosáhl rychlosti stahování 42,8 Gbps na vzdálenost 2,5 metru. Pro srovnání, běžné wi-fi routery dokáží dosáhnout rychlosti kolem 300 Mbps, což je více než 100 krát méně.

foto: foter.com

Tým v současné době čeká, než jeho výsledky s infračerveným li-fi posoudí ostatní vědci a následně zveřejní v časopisech, takže zatím můžeme být skeptičtí. Zatím o systému víme tolik, že bezdrátová data posílá přes několik „světelných antén“, které jsou namontovány na stropě. Tyto antény směřují paprsky infračerveného světla, které jsou do nich přiváděny optickými kabely.

Každé zařízení má své světelné paprsky s mírně odlišnou vlnovou délkou, takže nezáleží na tom, kolik smartphonů nebo notebooků najednou připojíš, rychlost by měla zůstat stejná. Vlnová délka infračerveného světla používaného v systému je více než 1 500 nanometrů, čímž se řadí do frekvenčního rozsahu kolem 200 THz.

Klasické wi-fi pracuje na frekvencích 2,4 nebo 5 GHz, ve kterých se vyskytuje mnohem více rušení. A  protože buňky v sítnici našich očí nedokážou vlnové délky infračerveného světla používané pro přenos dat zachytit, je pro nás neviditelné. Zatím však nebyly otestovány rychlosti uploadu takové li-fi sítě.

foto: Eindhoven University of Technology

Ton Koonen, vedoucí skupiny zkoumající li-fi v  tiskovém prohlášení řekl, že než bude tato technologie běžně dostupná na trhu, uplyne alespoň 5 let. „První zařízení připojená k tomuto novému typu bezdrátové sítě budou ta, která spotřebovávají hodně dat, jako jsou monitory, notebooky a tablety,“ dodává.

A i když se infračervené li-fi dokázalo zbavit několika problémů klasického, stále se tu nějaké najdou. Infračervené světlo dokáže projít skrz více materiálů než to klasické, ale oba typy li-fi nedokážou přenášet data přes stěny. Což je super, když chceš mít super bezpečnou síť někde v uzavřené místnosti, ale jinak by ti chybějící signál v jiných místnostech asi pořádně lezl na nervy.

Je zde i otázka, zda jsou naše zařízení dost rychlá na to, abychom obrovskou rychlost li-fi vůbec dokázali využít. Ale řešení problémů s li-fi nechme vědcům. Pro nás je důležité to, že v současnosti jsou vyvíjeny a vylepšovány dva různé systémy li-fi. A konkurence pohání inovace, tak uvidíme, který li-fi systém dorazí na trh jako první.

foto: foter.com

zdroj: sciencealert.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]