Nový standard: Většina žen porodí první dítě až po třicátém roce života

Richard Vitkovský / 28. května 2017 / Zajímavosti

zdroj: pexels.com

S vývojem civilizace přicházejí nové trendy. V minulosti bylo pravidlem vychovávat první děti těsně po dvacátém roce života. Tato hranice se v průběhu let posouvala. Ale stále to bylo ve prospěch matek, které měly první dítě před třicátým rokem života. Tomu je však konec, protože ručička vah se překlopila za tuto hranici a prvorodičky po třicítce poprvé předčily množství matek po dvacítce. Z toho vyplynula zajímavá zjištění.

Média a společnost v současnosti udávají nové trendy. To, jak jsou jimi lidé nepřímo ovlivněni, i když si to možná neuvědomují, ukazuje i posun věkové hranice žen, které přivedou na svět prvního potomka. Zatímco v minulosti by byly dnešní třicátnice považovány za zralé ženy, dnes je tomu jinak, a to se odráží i v oblasti mateřství. Donedávna ženy poslouchaly, že pozdní mateřství je riskantní. Ale jak ukázal průzkum v Americe, i přes vyšší věk prvorodiček se kvalita populace nezměnila k horšímu.

ženy

zdroj fotografie: pixabay.com

Naopak, zjistili se nové skutečnosti, které nahrávají ženám, které mají dítě ve vyšším věku. Čísla hovoří jasně. Porodnost u žen ve věku 30-34 let byla testována na tisícovce osob a činila 102,6 procent. Naopak, u mladších ročníků ve věku 25-29 byla 101,9 procent. Na první pohled malý rozdíl. Ale když se podíváš na výsledky před rokem, čísla byla ve prospěch mladších matek, které měly skóre 104,3 procent versus 101,5 procent u starších ročníků.

Poprvé za posledních 30 let se tak utvrdil nový trend. Je třeba podotknout, že výzkum byl realizován v Americe. Je však aplikovatelný na celý svět. Jaké další výsledky přinesl daný výzkum? Snížil se počet těhotenství mezi velmi mladými ženami v teenagerském věku. Úmrtnost zůstala úplně stejná.

ženy

zdroj fotografie: pexels.com

Vyšší věk ženy = moudřejší dítě?

Největším plusem, který nahrává skutečnosti mít dítě ve vyšším věku, je finanční zázemí žen po třicítce. Díky tomu mohou svému budoucímu potomkovi nabídnout kvalitnější zdravotní péči a životní standard. Ale to není všechno. Podle zjištění děti, které ženy porodily po čtyřicítce, dosáhly mnohem lepšího vzdělání než děti, které ženy porodily v dvacítce.

K odkládání mateřství přispívá i vývoj v oblasti zdravotní péče. Dnes je možné realizovat genetické úpravy, což umožňuje zvrátit genetické mutace ještě předtím, než se dítě narodí. Odkládání těhotenství na později je momentálně in. Jak to bude fungovat v dlouhodobějším horizontu je zatím ve hvězdách. Je třeba si však uvědomit, že tento trend má i své světlé stránky, jak potvrdil průzkum.

Zdroj: sciencealert.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]