0

sdílení

Nový nejvýkonnější superpočítač na světě bude patřit Japonsku. Svou výpočetní silou vyrazí dech

Michal Mitro / 30. listopadu 2016 / Tools a Produktivita

Země vycházejícího slunce je známá i svou technologickou vyspělostí, která však v určitých oblastech ještě zaostává. To se má v blízké budoucnosti změnit, protože v Japonsku plánují vyrobit nový nejvýkonnější superpočítač.

 

Aktuálním lídrem mezi superpočítači světa je čínský „Sunway TaihuLight“ s výpočetní silou až 93 petaflopů, kterého hned na druhém místě následuje „Tianhe-2“ s 34 petaflopy. Pro srovnání, průměrný počítač vybavený Intel Core i7 procesorem má výpočetní sílu 7 gigaflopů. I když mají Japonci v seznamu top 500 nejsilnějších počítačů světa až 4 své superpočítače, stále však zaostávají za USA či Čínou. Jejich momentálně nejsilnější zařízení má výpočetní sílu „jen“ 13,5 petaflopů. Proto se rozhodli, že postaví počítač, který svou silou strčí do kapsy i ty nejlepší. Tato novinka má spatřit světlo světa již v příštím roce a celý projekt bude stát 163 milionů eur. Vysoká cena není ničím neobvyklým u zařízení, jehož výpočetní síla bude dosahovat neuvěřitelných 130 petaflopů, čímž se zařadí na první příčku ve svém speciálním segmentu.

Supercomputer-ibm

Předpokládá se, že stejně jako 498 z 500 superpočítačů světa, i tento poběží na operačním systému Linux. Zatím však není známo, kdo tuto „bestii“ sestrojí, veřejná soutěž bude uzavřena až 8. prosince. K významu projektu se vyjádřil i generální ředitel Národního institutu pro pokročilý průmyslový výzkum a technologie, Satoshi Sekiguchi: „Pokud je nám známo, zatím neexistuje rychlejší superpočítač než ten, se kterým přijdeme v příštím roce.“

top5-2016

ABCI (AI Bridging Cloud Infrastructure) je název tohoto superpočítače, který se bude účastnit výpočtů i na poli umělé inteligence a také bude sloužit k inovaci služeb aplikací v medicíně či automatizaci. Po představení novinky tak Japonci budou osvobozeni od využívání služeb Googlu či Microsoftu a ABCI budou pronajímat i jiným společnostem za „menší“ poplatek. Výkon japonského superpočítače je opravdu ohromující, ale prvenství by si Japonci nemuseli udržet dlouho v případě, že se Čína rozhodne konkurenci porazit něčím ještě výkonnějším.

zdroj: fonyzciny.startitup.sk
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]