0

sdílení

Nový materiál vyrobený z vláken vyztužených hydrogelem je pětkrát tvrdší než ocel

Simona Hanzelová / 4. března 2017 / Tech a inovace

zdroj: koláž assets.inhabitat.com/assets.inhabitat.com

Týmu výzkumníků z Hokkaido University v Japonsku se podařilo vytvořit flexibilní a ekologický materiál, který je pětkrát pevnější než uhlíková ocel.

 

Tento vlákny vyztužený měkký materiál se vědcům podařilo vyrobit díky kombinaci polyamfolytových hydrogelů a textilie utkané ze skelných vláken. Výsledkem je ohebný a extrémně odolný materiál s rozmanitým využitím.

zdroj: assets.inhabitat.com

I když se hydrogely už dávno používají, až donedávna byly hydrofilní polymerní řetězce příliš měkké, protože se skládají převážně z vody. Vědci však zjistili, že poté, co se potkají se skelnými vlákny, vytvářejí materiál, který je nejen pevnější než ocel, ale podle slov výzkumníka Dr. Jiana Pinga Gonga i šetrný k životnímu prostředí.

zdroj: assets.inhabitat.com

Vlákny vyztužené hydrogely se 40% hladinou vody jsou šetrné k životnímu prostředí,“ tvrdí Dr. Jian Innovation. „Tento materiál má díky své spolehlivosti, trvanlivosti a flexibilitě několik potenciálních využití. Kromě módního průmyslu by se mohl použít i pro výrobu umělých vazů a šlach.“

Přestože je materiál vyroben převážně z vody a skla, svou sílu získává díky dynamickým iontovým vazbám mezi vlákny a hydrogely. Výsledkem kombinace polyamfolytových gelů a skelných vláken (s průměrem každého vlákna 0.001 centimetru) je tedy silný a mimořádně pevný materiál, který je 25 krát silnější než skleněná tkanina a 100 krát silnější než samotné hydrogely a 5 krát silnější než uhlíková ocel.

zdroj článku:  inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]