0

sdílení

Nové Adidasky jsou vyrobené z odpadu

Michaela Líšková / 6. listopadu 2016 / Zajímavosti

Záchrana oceánů nabírá nový směr.

 

Adidas přichází s novou kolekcí tenisek. Jsou vyrobeny z  materiálu, který tě možná trochu překvapí. Tento nejnovější kousek vznikl ve spolupráci se společností Parley for the Oceans. Pokud ti to jméno nic neříká, nevadí – Parley for the Oceans je organizace, která se zaměřuje na snížení plastového odpadu v mořích a oceánech, takže je jasné, že nový kousek nebude vyroben z běžného materiálu, na jaký jsme byli dosud zvyklí.

jpg-7

Celá myšlenka je vlastně velmi jednoduchá. Minulý rok byl vytvořen první 3D print tohoto prototypu, kde společnost Adidas ukázala, jak může zapracovat na designu tenisek tak, aby přitom pomohla zastavit znečištění oceánů plastovým odpadem. Celý nápad se zjevně dost dobře uchytil, protože od poloviny listopadu bude možné si zakoupit reálný pár těchto tenisek.

jpg

Adidas zatím plánuje pustit do prodeje pouze 7000 kusů tohoto výrobku, který nazvali UltraBOOST Uncaged Parley, ale do budoucna mají s tímto typem obuvi údajně velké plány. A slovem „velké“ myslíme velké, protože v roce 2017 plánují výrobu až milionu kusů bot vyrobených z plastů, které jim Parley Ocean dodá.

jpg-8

Vypadá to tak, že společnost Adidas to tedy s eliminováním plastů myslí smrtelně vážně, protože jejich hlavním cílem je dokonce eliminovat tzv. panenský materiál (materiál, který ještě nebyl použit ve výrobě) ve svých dodavatelských řetězcích. Proto se Adidas obrací na spolupráci s Parley a snaží se o výrobu svého zboží z materiálu nalezených v oceánech. Abychom byli přesní, vrchní část obuvi je vyrobena z 95% z odpadu „sebraných“ v oceánu nedaleko Malediv. Zbytek nijak nezaostává a k jeho tvorbě byl také použit recyklovaný materiál.

jpg

Pokud si myslíš, že za tenisky z odpadu nalezeného někde ve vodě zaplatíš sotva pár stovek (protože, konec konců, je to odpad), nezapomínej na to, že se bavíme o společnosti Adidas. Sběr plastu ve vodách po celém světě si také vyžaduje určité finanční prostředky, a proto se společnosti rozhodly, že částka 220 amerických dolarů, tedy něco kolem 5 350 Kč, bude dostatečnou kompenzace. Nic není zadarmo, za značku a kvalitu se platí, a jako všechno bio, ani recyklované tenisky nebudou výjimkou. Podívej se, jak vypadal koncept tenisek a následná realizace a možná se zalíbí i tobě. Pokud máš ale zájem, kvůli omezenému množství bude třeba zřejmě jednat rychle.

Koncept tenisek z minulého roku:

and-here-were-the-original-concept-shoes-from-last-yearjpg-9

A tady je nová kolekce, která bude v prodeji od poloviny listopadu:

jpg-5jpg-6jpg-2jpg-3jpg-4
Zdroj a fotografie: businessinsider.com, zdroj titulní fotografie: businessinsider.com/ Thermo Fisher Scientific
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]