Nová solární okna vyprodukují až 50x více energie

Alexandra Dulaková / 29. dubna 2017 / Tech a inovace

zdroj: SolarWindow Technologies

SolarWindow Technologies jsou obrovským lákadlem pro každého. Jejich panely si můžeš upevnit na jakýkoli povrch. Energii začnou generovat i při umělém světle, či dokonce ve stínu, a jejich největší výhodou je cena – jejich cenová návratnost trvá jen jeden rok.

Mnoho lidí váhá, zda se poddat dalšímu zelenému trendu a přejít alespoň zčásti na solární energii. Vstupní investice není malá, návratnost dlouhodobá a vůbec – ke změnám, které mají ekologický nádech, se přistupuje mírně skepticky. Dosud byly veřejnosti známé solární panely a okna, jejichž cenová návratnost měla dobu 5-11 let. Sliby SolarWindow Technologies jsou mnohem atraktivnější.

 foto: SolarWindow Technologies

Konkrétně jde o průhledná solární okna, která by se dala využít i v prosklených budovách a mrakodrapech, a tím by je přeměnila na obrovské továrny solární energie. S touto myšlenkou už přišli i mnozí jiní. SolarWindows ale uvádějí okna, která jsou složena zejména z organických materiálů. Mezi ně patří uhlík, vodík, dusík a kyslík. Předešlé projekty sice také využívaly organické zdroje, ale byly maximálně na okrajích oken či panelů a celkové produkty dosahovaly jen zlomku výkonnosti normálních, anorganických solárních produktů. SolarWindows je využívá v celém povrchu a výkonnost je stejná jako u anorganických panelů.

Převádět se nebude jen přímá sluneční energie, ale i všechno viditelné světlo – právě proto dokážou okna fungovat i ve stínu a pod umělým osvětlením. Panely se skládají z mnoha citlivých vrstev, ale kromě jiného mají i jednu, ve které neviditelné dráty skrývající se ve skle konvertují fotony na elektrickou energii a vytvářejí vzory, aby do nich nevrazili letící ptáci.

  foto: SolarWindow Technologies

Veřejnost by se k nové technologii měla dostat do roka a půl. Jejich záruční doba se od ostatních panelů neliší – 25 let.

Tak co, budeš i ty investovat do ekologického způsobu života?

Zdroj: Inhabitat

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]