Nová funkce od Googlu je bičem na neověřené informace

Linda Cebrová / 11. dubna 2017 / Tech a inovace

zdroj: facebook.com/sundarpichaiceogoogle

Google se rozhodl hledat pravdu.

V listopadu 2016 začal Google označovat články v Google News podle toho, zda jsou ověřené nebo pocházejí pouze z neověřených zdrojů. Novinka dostala označení Fact check. Fungovala však jen pro USA a ve Velké Británii. Google tak reagoval na problém s ovlivňováním veřejného mínění pomocí důvěryhodně vypadajících článků ve velkých magazínech. Nejnověji se však fact check dostal i přímo do vyhledávání.

Jako příklad můžeme uvést citát Václava Klause v Prager Zeitung, kde údajně označil Spojené státy americké za konfederaci bláznů. Pokud však do Googlu zadáš Confederacy of fool vaclav klaus, tak tě Google upozorní, že tento výrok je falešný.

foto: blog.google

Informace se ověřují na stránkách jako factcheck.org, snopes.com nebo politifact.com. Tedy weby, které se specializují na ověřování pravdivosti výroků. Pokud chceš také přiložit ruku k dílu, musíš začít používat ClaimReview značky podle standardu Schema.org. Jak na to, najdeš zde.

Google dnes tvrdí, že za minutu vzniknou tisíce článků. Celý proces přiřazování faktů k článkům proto zajišťuje algoritmus. Zároveň upozorňuje, že ne všude se mu to podaří, a také, že někdy mohou být výsledky protichůdné. V takovém případě bude u článků upozornění.

Na celém projektu se podílí Google společně se 115 dalšími organizacemi, které chtějí docílit toho, aby tvrzení v článcích byla vždy ověřena. Pokud se Googlu podaří Fact check pořádně nastartovat, je dost možné, že se bude velkou měrou podílet na výsledcích vyhledávání.

Ten, kdo bude psát zavádějící články, by se mohl na indexu snadno objevit jako neviditelný, podobně jako je to u autorsky chráněného obsahu. Takové řešení by zřejmě opravdu nikomu nevadilo. Samozřejmě otázkou zůstává, zda je možné udržet pravdu pravdou.

zdroj: blog.google

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]