Norský miliardář chce postavit loď, aby zachránil oceán

Rudolf Nečas / 15. května 2017 / Eko

zdroj: Lise Åserud - NTB Scanpix / foter.com

Pro tento krok vyčlenil velký podíl ze svého bohatství.

Kjell Inge Røkke je desátý nejbohatší muž v Norsku s majetkem více než 2 miliardy dolarů. V rozhovoru s novinami Aftenposen odhalil plány na využití jeho majetku způsobem, který může přinést prospěch společnosti. Chce financovat postavení nejmodernější lodě, která bude provádět mořský výzkum. „Moře pokrývá 70 procent povrchu Země a většina z něj není pořádně prozkoumána,“ řekl. Mimo jiné, loď odstraní z oceánu až pět tun plastu denně a roztaví ho bez jakýchkoliv škodlivých emisí.

foto: foter.com

Cesta 55letého Roekkeho k bohatství je fascinujícím příběhem. Narodil se v malém městě na západním pobřeží Norska. Kvůli dyslexii vypadl ze střední školy a přestěhoval se do Seattlu, kde chtěl chytat tresky a kraby. Pak se u něj vyvinulo to, co mnozí v Norsku označují jako „americké rysy“, které pomohly jeho podnikání, ale kvůli nim získali spornou reputaci. Své bohatství získal tak, že kupoval staré lodě a upravoval je na průmyslové rybářské lodě. Po třicítce se vrátil do Norska a rozhodl se získat podíl na 173 let starém norském konglomerátu a koupil 40 procent jeho akcií a sloučil ho s vlastní skupinou Resources Group International.

Kjell Inge Røkke je také známý tím, že má výbušnou náladu. „Je často velmi okouzlující a přátelský,“ řekl v roce 2014 agentuře Reuters Steinar Dyrnes, novinář z Aftenposten, který o podnikateli napsal biografii. „Ale je tu i další strana. Umí být i velmi rozzlobený … to není norské chování.“ Ve skutečnosti Kjell Inge Røkke strávil 23 dní ve vězení poté, co byl odsouzen za uplácení, aby získal lodní licenci. Následně utratil více než 3 000 dolarů nákupem pizzy pro staré spoluvězně. Ale zdá se, že z jeho štědrosti nyní budeme profitovat více. „Chci společnosti vrátit většinu toho, co jsem vydělal,“ řekl pro Aftenposten. „Tato loď je toho součástí. Myšlenka takové lodě se vyvíjí již mnoho let.“

Náklady na loď nebyly zveřejněny, ale bude zahrnovat vše od námořních a létajících dronů, přes posluchárnu až po obrovské množství laboratorního prostoru. Zařízení na palubě lodi umožní výzkumníkům provést měření z atmosféry a také 6 000 m pod hladinou moře, ale také až 20 m pod mořským dnem.

Loď bude spravována organizací na ochranu přírody WWF a bude známá jako REV, což je zkratka pro Research Expedition Vessel (výzkumné expediční plavidlo). Jedním z jeho hlavních zaměření bude, jak se vypořádat s obrovským množství plastu, který nyní plave v moři. Røkke poskytl WWF úplnou nezávislost, co se mise týká.

zdroj: time.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]