0

sdílení

Norsko se stane první zemí světa, která zruší odlesňování

Martina Rypáková / 15. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: pinterest.com

Vypadá to tak, že nový rok začal ve znamení mnoha ekologických rekordů. Poté, co Nizozemsko oznámilo, že jejich osobní vlaky jsou poháněny energií vyrobenou z větru, Norsko přichází s další skvělou zprávou. Stalo se první zemí na světě, která se zavázala k nulovému odlesňování.

 

Výbor pro energetiku a životní prostředí norského parlamentu se ve svém akčním plánu o ochraně přírodní rozmanitosti zavázal k nulovému odlesňování. Výbor požaduje, aby vláda stanovila podmínky, v nichž bude deklarovat, že veřejné zakázky se nijak nepodílí na odlesňování deštných pralesů.

Výbor také požaduje, aby vláda chránila biologickou rozmanitost prostřednictvím nové politiky a investic uskutečněných Norskou investiční bankou, která pod vedením Ministerstva financí řídí Norský penzijní fond. Fond vynikl v roce 1990 jako nástroj na podporu dlouhodobých cílů z příjmů plynoucích do norské ekonomiky z ropy.

rainforest do článku
zdroj: climatefriendly.com

Je to důležité vítězství v boji za ochranu deštných pralesů. V posledních letech se mnoho firem zavázalo zastavit zakázky zboží, které by bylo spojeno s ničením deštného pralesa“ , řekl Nils Hermann Ranun z ochranářského svazku volajícího po zachování deštných pralesů Norska. Dosud se však žádná vláda žádného státu k takovému kroku neodhodlala.

Organizace vyzývá i ostatní země, aby se připojily k norské iniciativě vedoucí k nulovému odlesňování, zejména Německo a Velkou Británii, které se v roce 2014 na Summitu OSN o klimatických změnách v New Yorku připojily k výzvě podpořit takové aktivity, které nepodporují odlesňování deštných pralesů a finančně nebudou podporovat prodej výrobků, které s tím souvisí. Jedná se tedy hlavně o výrobky z palmového oleje, hovězí maso, sóju a dřevo. 

flag do článku
zdroj foto: flickr.com

Norsko rozběhlo i mnoho jiných projektů za účelem snížit svou uhlíkovou stopu. Začalo s  výstavbou 10 „cyklistických dálnic“ kolem svých 9 největších měst. Následně se přidalo k  Nizozemsku s nápadem od roku 2025 zcela zakázat prodej automobilů, které mají benzinové či naftové motory. K tomuto tématu se váže i perlička z reklamní bradže. Automobilky, které propagovaly svá auta jako ekologická, ale přitom jejich vozidla měla motor poháněný palivy vyrobenými z fosilních zdrojů, dostaly nemalou pokutu. Od té doby v Norsku platí zákaz používat výrazy „ekologický“, „čistý“, „přírodní“, „šetrný k životnímu prostředí“ ve spojitosti s auty. 

Mapa Evropy se nám tak začíná stále více zelenat. Palec nahoru všech vládám, které tyto aktivity podporují!

zdroj: inhabitat.com 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]