0

sdílení

Nizozemští vědci objevili mechanické pixely, které dokážou odrážet světlo a mohou přinést revoluci v displejích

Matúš Mitro / 28. listopadu 2016 / Startupy

Nizozemským výzkumníkům se podařil fantastický objev! Pomocí bublinek grafénu, které dokáží měnit barvy, vytvořili tzv. mechanické pixely. Tyto pixely by mohly být budoucností displejů, které by tak byly flexibilnější a energeticky méně náročné. 

 S tímto skvělým objevem přišli holandští vědci teprve nedávno a celý vývoj je teprve na začátku, takže na komerční využití si budeme muset ještě chvíli počkat. Celý princip fungování stojí na mechanických pixelech, což jsou v podstatě extrémně malé bublinky grafénu, které s pohybem dokážou měnit barvy. S grafénem dělají vědci různé pokusy už léta, a proto není divu, že se při výzkumu znovu obrátili tímto směrem. Výzkumníci tento jev objevili při práci s oxidem křemičitým, který pokryli vrstvou grafénu o tloušťce jednoho atomu. Křemík má velké kruhové otvory, které jsou přibližně 10-krát užší než lidský vlas a tím, že tyto otvory pokryl grafén, uzavřeli se a vytvořili jakýsi buben. Následně dokázali v tomto uzavřeném prostoru měnit tlak, který způsoboval změnu tvaru grafénu, buď do tvaru konvexního (ve tvaru U), nebo do konkávního (opačný tvar). Právě tyto změny tvaru způsobují jiný lom světla, díky čemuž se se mění barvy. K novému objevu se vyjádřil i jeden ze skupiny výzkumníků Santiago Cártama-Bueno:

Grafén je v podstavě transparentní a barvy téměř neodráží, ale my jsme s použitím dvojité vrstvy dosáhli lepšího odrazu. S tím, jak grafénové bublinky mění tvar, je třeba světlo odrážet různými směry, než se dostane na zadní stranu křemíkové dutinky. Právě to určuje, která část spektra barev se pohltí a odrazí, což způsobuje změnu barev těchto bublinek, kde rozsah barev závisí na hloubce křemíkové dutiny. „

mechanicke-pixelyPodobný princip využívá i technologie Mirasol od společnosti Qualcomm. Ta využívá elektrostatickou elektřinu k ovládání odrazu v membránách a používá se také v E-Ink displejích. Oproti klasickým displejům jsou mnohem efektivnější a šetrnější, protože pokud se již jednou obraz na displeji objeví, není nutná další dodatečná energie k jeho udržení. Jako každá technologie, i tato má svoji nevýhodu. Tou je absence podsvícení, proto je nemožné vidět informace na těchto displejích v tmavé místnosti, ale tuto chybu zase vynahrazuje výborná čitelnost na denním světle.

yotaphone-two-on-handI když jsou možnosti využití technologie s grafénem široké, stále existují výrobní a technická omezení. K těm patří zejména velmi nákladná výroba větších zobrazovacích jednotek. Pokud by se i podařilo vyrobit větší jednotku, je zde další riziko, že by citlivé grafénové bublinky poraskaly, což by znemožnilo další fungování. Mechanické pixely z grafénu sice dokáží zobrazovat všechny barvy duhy, ale zatím je nemožné vytvořit čisté, jednobarevné pixely. To potvrdil i Cártama-Bueno: „Viděl jsem barvy duhy, což je přirozený jev, ale nemůžeme z vytvořit čisté barvy, jako červená či modrá.“

Další kroky vědců by měly vést k ovládání jednotlivých křemíkových dutin, přičemž se týmu již podařilo zjistit princip ovládání této technologie pomocí elektrostatické energie, což je v podstatě stejná technologie jako při Mirasol. Stejně jako u E-Ink displejích, i displeje s touto grafénovou technologií budou dobře čitelné pouze na denním slunci, ale v porovnání s nimi budou flexibilnější. Pro technologické nadšence máme skvělé zprávy. Cártama-Bueno spolu se svým týmem prý již pracuje na prototypu prvního displeje, který bychom při troše štěstí mohli vidět na velké konferenci MWC 2017 v Barceloně.

zdroj: fonyzciny.startitup.sk
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]