Nizozemci vytvořili z kostela z 15. století dechberoucí knihovnu

Timotej Vančo / 4. června 2017 / Architektura

zdroj: bkpunt.nl

Změnit praktické využití staré budovy, ale zachovat její atmosféru není snadné. Skupince architektů z Nizozemska se to podařilo velmi pěkně.

Tento nádherný dominikánský kostel z 15. století v nizozemském městě Zwolle byl zrekonstruován do moderního knihkupectví. Architekti z BK. Architecten navrhli obchodní oblast s rozlohou více než 700 čtverečních metrů na nových podlažích, která je možné v budoucnu odstranit bez poškození stávající budovy. Moderní vitráže navrženy norským umělcem Kjellem Nupenem umožňují přirozenému světlu vstup do interiéru a poskytují zákazníkům jasný pohled na celou zrekonstruovanou oblast.

Foto: bkpunt.nl

Za celou renovaci starého kostela byli zodpovědní dva architekti: Jos Burger a Wouter Keijzer ze společnosti BK. Architecten. Jejich hlavním cílem bylo zachování typické atmosféry, kterou toto místo symbolizovalo, a také zachování historické hodnoty. Tři nová podlaží umístili do bočního křídla kostela, kde se původně nacházely sloupy. Nová konstrukce těchto podlaží je staticky nezávislá a lze ji odstranit bez nutnosti demolice budovy.

Foto: bkpunt.nl

Při malování architekti použili tři hlavní barvy a základní bílou na omítání, aby udržely hlavní barevnou paletu v „teplém“ odstínu. Hlavním cílem designérů a architektů bylo dostat zákazníky do nejvyššího patra budovy. Za tímto účelem vytvořili centrální schodiště „zabalené“ do jedenácti metrů knihovny. V případě nábytku byli architekti inspirováni komplikovanými detaily, které jejich kolega Dom Hans van der Laan použil už v několika klášterech.

Foto: bkpunt.nl

Zdroj článku: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]