0

sdílení

Nizozemci už mají své létající auto

Linda Cebrová / 17. února 2017 / Zajímavosti

Zdá se, že slovenský Aeromobil má reálnou konkurenci.

 

Nizozemská firma PAL-V začala jako první na světě prodávat létající auto. Stroj se jmenuje příznačně Liberty (svoboda). Od 2. února je dostupný i široké veřejnosti. Momentálně jde o limitovanou edici modelu Pioneer, kterého je v nabídce 90 kusů. Polovina je určena pro Evropu a zbytek poputuje do USA.

zdroj fotografie: motor1.com
Za exkluzivní limitovanou edici Pioneer si zájemci slušně připlatí. Cena se bude pohybovat kolem 499 000 eur bez daně a zakázkových interiérů. K této částce je nutné připočítat ještě nevratný rezervační poplatek 25 000 eur, který zahrnuje mimo jiné 10 pilotních lekcí. Zákazníkům bude tento stroj k dispozici v průběhu roku 2018. Model Liberty Sport bude přitom dostupný za 299 000 eur. Dva a půl krát menší je i cena jeho rezervace.
zdroj fotografie: itsafez.com

Vývoji létajících strojů se věnují konstruktéři velkých firem jako je Google a Airbus a slovenský Aeromobil. Ten by se měl dostat do prodeje do dvou let za přibližně stejnou cenu jako PAL-V. PAL-V představuje hybrid automobilu, gyroplánu a rotorového letadla. Stroj je vybaven rotorem, ten ale na rozdíl od helikoptéry roztáčí proudění vzduchu, vytvářeného motorem poháněnou vrtulí.

zdroj fotografie: blog.caranddriver.com

Toto technologické řešení zvolila společnost především kvůli bezpečnosti. K přistání není potřeba mnoho místa a vrtule gyroplánu také umožňují bezpečně přistát i bez motoru. Právě splnění náročných bezpečnostních předpisů považuje PAL-V za hlavní přednost nového stroje. Výrobce se na webových stránkách chlubí tím, že splňuje všechny regulace pro pohyb ve vzduchu, ale i na silnici, a to celosvětově. V Evropě jde o předpisy Evropské agentury pro bezpečnost letectví a Mezinárodní organizace pro civilní letectví.

Pokud bys chtěl s tímto vozem vzlétnout, budeš potřebovat plochu s výměrem 20 x 200 metrů. To znamená například letiště, ale v některých zemích můžeš vzlétnout i ze soukromého pozemku. Právě nutnost poměrně velké plochy pro vzlet vylučuje pěknou představu uletění z dopravní zácpy. Příprava na samotný vzlet přitom zabere přibližně 10 minut.

zdroj fotografie: dailymail.co.uk

Tento pololetoun funguje na benzínový motor a jeho výkon na silnici je sto koní. Ve vzduchu je to až dvojnásobek. Objem nádrže je sto litrů, což postačí na ujetí vzdálenosti 1300 km po zemi nebo uletění 400 kilometrů ve vzduchu.

zdroj: autocar.co.uk
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]