Nizozemci navrhli větrnou turbínu, ve které se dá bydlet

Rudolf Nečas / 8. dubna 2017 / Architektura

Neboj se, žádný hluk z rotujících lopatek tě v ní obtěžovat nebude.

Představ si výraz na tvářích lidí, když jim řekneš, že bydlíš ve větrné turbíně. Dutch Windwheel je koncept udržitelné budovy, která ve svém kruhovém rámu z oceli a skla ukrývá 72 bytů a zároveň slouží jako tichá větrná turbína bez pohyblivých částí. Kromě získávání energie z větru má být vybavena zařízeními na zachycování dešťové vody, recyklaci vody z kohoutků a také na produkování bioplynu z organického odpadu obyvatel.

foto: dutchwindwheel.com

Windwheel se skládá ze dvou prstenců postavených na podzemní základně obklopené mokřady, aby budova vypadala jakoby plavala. Ve vnějším prstenci najdeš 40 rotujících kabinek, které návštěvníkům nabídnou dechberoucí pohledy na Rotterdam, podobně jako známé Londýnské oko v Anglii. Ve vnitřním prstenci se nachází 72 bytů, 160 hotelových pokojů, komerční zóna a nejvýše je restaurace.

Asi nejzajímavější vlastností budovy je kromě vzhledu větrná turbína, která vyplňuje její vnitřní prstenec. Elektrostatický konvertor větrné energie ( EWICON ) je technologie vyvinutá v TU Delft, která „pomocí struktury z ocelových trubek mění větrnou energii na elektřinu a nemá pohyblivé části.“ To znamená žádný hluk a mnohem snadnější údržbu.

foto: dutchwindwheel.com

Windwheel je také vybaven solárními panely a jeho fasáda je navržena tak, aby co nejlépe využil přírodní zdroje. Používání vody v budově je pečlivě řízeno, dešťová voda se zachycuje na vrchu budovy a voda z vodovodu je vypouštěna do mokřadů, které obklopují budovu. Odpad obyvatel je využit na výrobu bioplynu.

Návrháři projektu, konsorcium Rotterdamských společností BLOC, Doepel Strijkers, Meysters a NBTC Holland Marketing chtějí, aby budova byla „dynamickou ukázkou pro Dutch Clean Technology, která poskytuje platformu pro demonstrování technických a technologických inovací,“ a zároveň vytváří velmi moderního následovníka větrných mlýnů, kterými je Nizozemsko tak známé.

foto: dutchwindwheel.com

zdroj: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]