0

sdílení

Nikola Tesla předpověděl vojenské drony téměř před 120 lety

Dárius Polák / 8. října 2016 / Tools a Produktivita

Jeden z patentů napovídá, že Tesla představoval bezpilotní letouny již v roce 1890.

 

Při pohledu na elektrické automobily, které již několik let jezdí na cestách a nesou jméno tohoto vynálezce a zároveň spolu s širokým využitím bezdrátové technologie se zdá, že množství práce Nikoly Tesly se stalo běžnou součástí našeho každodenního života v 21. století. Pokud bys však chtěl další důkaz jeho kontroverzně geniální mysli, která dokázala předpovídat budoucnost, stačí se podívat do 118 let starého patentu.

Na Twitteru byla nedávno zveřejněna fotka patentu, na které je zvýrazněný text Tesly, který popisoval vývoj bezpilotních vozidel, která by se využívala ke komunikaci, vědeckému průzkumu a válce. Patent, který byl podán 1. července v roce 1898 obsahuje detailní text a diagramy, které naznačují stroje, které jsou kontrolovány „přijímacím obvodem..citlivě nastaveny na reagování na rádiové vlny nebo impulzy odesílané z dálkového zařízení.“

uavfoto: twitter.com

Tesla v patentu vysvětluje, že tyto stroje budou užitečné pro „komunikaci s nepřístupnými regiony a zkoumání podmínek v neprobádaných oblastech … [jakož i] na vědecké, inženýrské nebo komerční účely; velká hodnota mého vynálezu bude pocházet z efektu využití ve válečném umění.“

Popis tohoto patentu má neuvěřitelnou podobu se současným širokým využitím dronů, které začíná u létání, závodů dronů, využití v různých službách ať už komerčních či vědeckých a končí u vojenských leteckých úderů. To vůbec není špatná předpověď při pomyšlení, že v té době svět ještě nezačal ani vyrábět válečné tanky.

extra_large-1471859709-cover-image-pngfoto: iflscience.com

Pravděpodobně nejvíce přesně předpovězenou částí je zmínka o „válce dronů,“ která se stala tváří současné moderní války. Ačkoli mnoho lidí kritizuje toto využití bezpilotních letounů, Tesla ukončil vysvětlení použití vojenských dronů optimisticky: „Z nutného důvodu ničivosti, kterou použití těchto strojů přinese s sebou, nakonec však dojde k udržení permanentního míru mezi národy.“ K té části se zatím lidstvo nedostalo a budeme si muset počkat, dokud se tato předpověď Tesly nesplní. Snad měl pravdu.

Celý patent si můžeš přečíst zde.

tesla-etfoto: theeventchronicle.com
zdroj: iflscience.com , zdroj titulní fotky: livedronenews.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]