Neuvěřitelný příběh nejbohatšího muže Číny

Christian Mikláš / 24. března 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: facebook.com

Jack Ma a jeho inspirující životní příběh jsou příkladem toho, jak může člověk uspět, i když začíná od nuly. Stačí se nevzdávat a být důsledný. Zde je několik milníků jeho života.

Jméno Jack Ma se opět začalo ozývat v médiích. V únoru totiž navštívil prezidenta Trumpa a přislíbil mu, že v USA pomůže vytvořit až milion pracovních míst. Ma se však nezdržel skepticismu a kritizoval Trumpovu politiku izolacionismu. Zakladatel Alibaby varoval, že „kde končí obchod, začíná válka „.

foto: facebook.com

Co se týče obchodu, Ma přesně ví, o čem mluví. Podle časopisu Forbes má jeho majetek hodnotu 29 mld. dolarů, což zahrnuje jeho 7,8% podíl z Alibaby (čínské verze Amazonu) a 50% podíl ze služby Alipay.

Životní příběh Jacka Ma je skutečně příkladným vyobrazením cesty za úspěchem. Narodil se v chudobě, v komunistické Číně. Dvakrát ho vyhodili z přijímací zkoušky na univerzitu. Tucty zaměstnavatelů včetně KFC ho odmítli zaměstnat. Než uspěl se svou třetí internetovou společností Alibaba, měl to opravdu těžké.

Jack Ma se narodil v roce 1964 v Hangzhou na jihovýchodě Číny. Má staršího bratra a mladší sestru, se kterými společně vyrůstal v  chudé rodině.

Často se stávalo, že se Ma popral se svými spolužáky. „Nikdy jsem se nebál protivníků, kteří byli větší než já.“ , vzpomíná v knize s názvem Alibaba. Měl zajímavé koníčky, konkrétně kobylky a cvrčky. Sbíral je a nechával je mezi sebou bojovat. Po čase byl schopen rozeznat cvrčky podle zvuku, který vydávali.

foto: facebook.com

Poté, co tehdejší prezident USA Richard Nixon navštívil Jackovo rodné město, se stalo velmi navštěvovaným. Jako teenager Ma vstával každé ráno časně a utíkal do největšího hotelu ve městě, kde turistům nabízel prohlídku města výměnou za lekce angličtiny. Přezdívku Jack získal od jednoho z turistů, se kterým se spřátelil.

Bez peněz nebo známostí se mohl Ma prosadit jedině s vhodným vzděláním. Přihlásil se na vysokou školu, ale selhal při přijímačkách, a to hned dvakrát. Říká se, že do třetice všeho dobrého. U Ma to platilo. Na potřetí byl již úspěšný a na školu se dostal. Stálo ho to ale velké množství tvrdé práce a studia. Školu ukončil v roce 1988 a hned po ní si začal hledat práci všude, kde jen mohl.

Odmítli ho více než 12x. Nakonec ho zaměstnali jako učitele angličtiny. Ma svou práci miloval i přesto, že na místní univerzitě vydělával jen 12 dolarů měsíčně.

Ma neměl žádné zkušenosti s programováním, ale internet ho okamžitě zaujal. Poprvé se s ním setkal během své návštěvy v USA v roce 1995. První slovo, které na internetu vyhledal, bylo pivo. Jak si prohlížel výsledky vyhledávání, uvědomil si, že žádné čínské pivo se nezobrazilo. Tehdy se rozhodl založit internetovou společnost v Číně.

foto: wikipedia.org

I přesto, že jeho první dva pokusy selhaly, Ma se nevzdával. Po čtyřech letech shromáždil 17 kamarádů ve svém bytě. Přesvědčil je, aby investovali do jeho vize online obchodu, který nazval Alibaba.

Služba se rychle stala populární a v roce 1999 získala investici 5 milionů dolarů od Goldman Sachs na 20 milionů dolarů od společnosti Softbank. Tým stojící za Alibabou byl malý. „Zvládneme to, protože jsme mladí a nikdy se nevzdáváme,“ motivoval Ma své zaměstnance.

Vždy si zachovával smysl pro humor. Když se společnost poprvé dostala do zelených čísel, koupil Ma každému zaměstnanci hračku Silly String. Členové Jackova týmu dokonce přes přestávky dělali stojky, aby si udržovali energii.

foto: facebook.com

V roce 2005 investovalo Yahoo do Alibaby 1 miliardu dolarů výměnou za 40% podíl. To byla pro Ma obrovská výhra.

Jack Ma odstoupil od vedení společnosti v roce 2013. „Dnes jsme nedostali peníze, dostali jsme důvěru lidí, „ řekl Ma pro CNBC.

Hodnota Alibaby neuvěřitelně stoupla a Ma se stal nejbohatším mužem Číny. Všichni zaměstnanci oslavovali. Ma jim na tiskové konferenci vzkázal, ať využijí nově nabyté bohatství a stanou se „skupinou lidí, kteří jsou schopni pomáhat ostatním, a kteří jsou milí a šťastní.“

Jacka Ma jeho bohatství příliš nezměnilo. Má rád čtení, psaní kung fu, beletrie, hraní pokeru, meditování a cvičení tai chi. „Nemyslím si, že se příliš změnil, stále je takový jako kdysi. „, prozradil jeho kamarád Xiao-Ping Chen.

Jednou z jeho největších vášní je starost o životní prostředí. Začal se o něj zajímat, když jeden člen rodiny jeho ženy onemocněl. Ma se domníval, že příčinou onemocnění bylo právě nadměrné znečištění. Později financoval výstavbu přírodních rezervací v Číně.

Maův rodinný život zůstává často nepovšimnut. Oženil se s učitelkou Zhang Ying, kterou potkal ve škole. „Není to krásný muž, ale zamilovala jsem se do něj, protože dokáže dělat spoustu věcí, které krásní muži nedokážou,“ prozradila jeho žena. Dnes mají dvě děti, dceru a syna.

Ve společnosti se každoročně koná talentová show. Na výročí společnosti se Ma převlékl za punk rockera na vystoupení před 20 000 zaměstnanci Alibaby.

foto: youtube.com

Říká se, že Jack přišel se jménem Alibaba během návštěvy San Francisca. V pohádce Alibaba a 40 loupežníků tajné heslo odemykalo jeskyni s nepředstavitelným bohatstvím.

zdroj:  businessinsider.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]