0

sdílení

Nesbírej věci, ale zážitky

Henrieta Balázsová / 19. února 2017 / Tools a Produktivita

Drahé a hodnotné věci lidi přitahovaly odjakživa. Luxusní oblečení, šperky, drahé auto … Ani se nenaděješ, a tyto věci mají v moci tebe, ne ty je. Pocit uspokojení z toho, že je vlastníš, je totiž jen dočasný. Pokud však investuješ do zážitků, vzpomínky na ně ti zůstanou po celý život.

 

Hmotné věci ti trvanlivé štěstí nepřinesou

Ve skutečnosti je nejlepší a nejlehčí cestou ke štěstí to, že přestaneš mít nutkání vlastnit věci, které vlastně ani nepotřebuješ. Zbav se své závislosti na nakupování a staň se závislým na zážitcích – investice do nich je investicí, která se ti v životě mnohonásobně vrátí.

Každý, kdo pochopí, že nejdůležitější je investovat čas a peníze do své budoucnosti, a ne do rozšiřování sbírky svých hmotných věcí, splňuje všechny předpoklady k tomu, aby se stal šťastným. Život je totiž poskládaný ze vzpomínek.

Když jednou budeš rekapitulovat svůj život, pravděpodobně si nevzpomeneš na to, jakou radost jsi měl z nových tenisek nebo z nového mobilu. Určitě si však vzpomeneš na dovolenou s přáteli či na večeři, na kterou jsi pozval svou rodinu.

Tato tvrzení potvrdil i nedávný výzkum, který provedla univerzita v San Francisku. Výzkumníci se zajímali o pocity lidí, kteří si pravidelně udělali radost tím, že si koupili nějakou drahou věc. Zjistilo se, že nemalé investice do „hmotných věcí“ jim sice přinesly krátkodobou radost, ale o zakoupenou věc již brzy ztratili zájem, protože se pro ně stala samozřejmostí.
Zdroj: favim.com

Ideál doby

Problémem je i to, že mnoho mladých lidí chce působit bohatě a úspěšně, a to přesto, že bohatí a úspěšní ani zdaleka nejsou. Chtějí jen následovat ideál doby a ztotožnili se s ním natolik, že udělají cokoliv proto, aby vlastnili značkové hodinky, drahé parfémy a luxusní oblečení. I za cenu toho, že se zadluží, ale fotka na sociálních sítích zobrazující tento životní styl je pro ně důležitější.

Samozřejmě, není nic špatného na tom, když se za dobře vykonanou práci odměníš něčím, po čem už dávno toužíš. Jak však hovoří i odborníci – rozdíl mezi lidmi je v tom, že někteří nevidí, že jsou i důležitější a hodnotnější věci než ty materiální.

Důležité je tedy umět najít rovnováhu mezi materiálním světem a mezi světem zážitků. Není hřích, pokud se něčím odměníš, ale je důležité, abys stále investoval i do toho, co ti zbude po celý život – jako například vzdělání, vzpomínky na cestování či chvíle strávené se svými nejbližšími. Právě to jsou totiž zážitky, které zůstávají ve tvé paměti navždy.

Zdroj:  themindsjournal.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]