0

sdílení

Není vyloučeno, že elektromobily a solární energie do roku 2020 vytlačí fosilní paliva

Martina Rypáková / 9. února 2017 / Zajímavosti

zdroj: koláž/inhabitat.com

Fosilní paliva by se oficiálně měla stát minulostí. Brzy. Nová studie Guardian hovoří o roce 2020. Studie publikovaná Grantham Institute se odráží od faktu klesajících cen elektrických aut a klesajících nákladů na výrobu elektrické energie z naší nejbližší a nejjasnější hvězdy. To by se mělo projevit v nižší poptávce po ropě a uhlí za méně než tři roky.

 

Název studie, kterou pořídil Grantham Institute – Imperial College London ve spolupráci s Iniciativou mapující znečištění životního prostředí emisemi oxidu uhličitého, je Očekávání neočekávaného : Rušivá síla nízko-emisních technologií. „

Znečišťující pohonné hmoty by mohly ztratit až 10% ze současného podílu na úkor solární energie a aut, která neprodukují žádné emise, v rámci příštího desetiletí.

zdroj foto: flickr.com

Pro srovnání, ztráta 10% tržního podílu byla dostatečná k tomu, aby způsobila nedávný kolaps amerického uhelného průmyslu. Pro 5 největších evropských zemí to celkem představovalo ztrátu 100 miliard dolarů mezi lety 2008 a 2013. Důvodem bylo, že nebyli schopni zajistit 8% růst využívání obnovitelné energie.

Podle studie velké energetické společnosti podceňují reálný vzestup nízko-emisních technologií v každodenním životě. Podniky očekávají, že fosilní paliva budou ještě růst, a tak je nic nenutí investovat do nových technologií.

Studie také odhaduje, že solární energie by mohla zásobovat energií 23% světové populace do roku 2040. Do roku 2050 by měla dokonce tvořit až 29% podíl z celkové spotřeby elektrické energie. Studie společnosti Exxon, velkého hráče na poli dodavatelů ropy a přírodních zdrojů, říká, že udržitelné zdroje energií budou tvořit pouze 11 % do roku 2040. Je nám jasné, že všechny ropné společnosti se budou na trhu chtít udržet co nejdéle, a také se budou snažit držet v současném stavu i na poli automobilového průmyslu, kde jsou spolu s průmyslem na výrobu plastů, kosmetiky a oblečení, největším dodavatelem.

zdroj foto: flickr.com

Trh elektromobilů by měl také výrazně růst. Do roku 2025 se odhaduje podíl z celkové výroby silničních vozidel na 35 %, a  do roku 2050 až 67 %.

Umíš si představit, že zanedlouho budeme všichni jezdit v nejnovějších modelech elektromobilů? A co na to milovníci tradičního zvuku motoru?

Uvidíme. Momentálně stále není vyřešena otázka recyklace baterií, které v současnosti recyklovatelné nejsou a zatěžují životní prostředí o mnoho více než emise z fosilních paliv. Také těžba lithia, které se využívá jako hlavní zdroj pro výrobu baterií, není k Zemi nejšetrnější. Nicméně všechny aktivity, které vedou k ochraně a zdravějšímu životnímu prostředí, je třeba určitě podporovat. Samozřejmě s rozumem. :)

zdroj: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]