Nejvyšší mrakodrap světa má viset z asteroidu

Rudolf Nečas / 30. března 2017 / Zajímavosti

zdroj: cloudsao.com

Hranice mezi ambiciózním projektem a úplnou šíleností bývá často velmi tenká.

Experimentální architektonické návrhy se posunuly o krok dál do budoucnosti. Architekti z New Yorku odhalili své plány na mrakodrap visící z asteroidu 50 000 kilometrů ve vzduchu. Architektonická kancelář Clouds odhalila plány pro jejich Analemma Tower, mrakodrap, který bude nejen nejvyšší na světě, ale bude viset z asteroidu obíhajícího Zemi.

foto: cloudsao.com

Podle webstránky Clouds AO bude mrakodrap používat systém s názvem Universal Orbital Support System (UOSS) a s asteroidem bude spojen pomocí velmi odolných lan. Clouds AO říká, že sbírání a používání asteroidů bude v budoucnu běžnou věcí. Jejich tvrzení se opírá o plány NASA, která chce v roce 2021 zachytit a odklonit asteroid. Tato mise však není zahrnuta v novém rozpočtu pro NASA, takže její budoucnost je sporná.

Mrakodrap má po orbitě opisovat trasu připomínající osmičku, přičemž jeden oběh má trvat 24 hodin a mrakodrap při něm bude putovat přes jižní a severní polokouli. Díky tomu se bude každý večer nacházet na stejném místě. Jeho cesta je naplánována tak, aby při ní proletěl přes významná města jako je Havana, Panama a samozřejmě New York.

foto: cloudsao.com

Podle návrhu však mrakodrap nebude jen mrakodrapem. Má jít spíše o létající město rozdělené do sekcí, mezi kterými najdeš stravovací oblast, nákupní zónu, zábavnou oblast, ale i kanceláře, zahrady a zemědělský sektor a samozřejmě i obytnou část.

Pro nejlepší využití jeho unikátní pozice bude mrakodrap používat solární panely na výrobu elektřiny a filtrační systém pro získávání vody z oblaků a deště. 

Ale zda tento ambiciózní design skutečně může fungovat je už jiná věc. Mrakodrap visící z asteroidu? Jak se na něj vůbec lidé dostanou? Počasí ve výškách bývá samozřejmě krutější, jak se s ním mrakodrap vypořádá? A hlavně, jak chtějí udržet asteroid na nízké oběžné dráze kolem Země? Architekti z New Yorku mají buď v rukávu několik úžasných nápadů, jak to všechno dokážou, nebo jde prostě jen o pokus, jak se zviditelnit. A pravděpodobnější se mi zdá druhá možnost.

foto: cloudao.com

zdroj: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]