0

sdílení

Největší útoky, které položily internet na kolena

Michal Sorkovský / 14. listopadu 2016 / Zajímavosti

Přinášíme přehled digitálních útoků, které je třeba si pamatovat. Je jedno, zda šlo o jednodušší, který se šířil nedopatřením, nebo o komplikovaný, který infikoval nesčetné množství počítačů, každý z těchto virů či červů má své místo v historii.

 

S historií internetu a počítačů jako takových jsou pevně spojeny i velké „online exploze“, které dokázaly v digitálním světě způsobit doslova chaos. V minulosti byly škody o to větší, protože lidé nepovažovali za nutné své počítače chránit a pro hackery tak bylo mnohem jednodušší napáchat škody. Zde je TOP 7 virů či červů, které si rozhodně třeba pamatovat:

 

1. The Morris

V roce 1988 vytvořil univerzitní student Robert Morris červa, který infikoval až 10% z celkového počtu počítačů, které byly tehdy připojeny k internetu (v té době se bavíme o čísle kolem 60 000). Červ se stal okamžitě obrovskou hrozbou pro každý počítač, který byl připojen k síti. The Morris svou oběť vždy zpomalil až do takového stádia, že se počítač vypnul a nebyl schopen fungovat dál. Zajímavostí přitom je, že se Robert Morris později stal profesorem na MIT a dodnes připravuje do života nadějné inovátory a vizionáře.

RobertMorrisfoto: limn.it

2. The Concept 

Virus, který se v roce 1995 omylem dostal na CD dodávané Microsoftem, byl prvním virem v historii, který napadal dokumenty aplikace Microsoft Word. The Concept se později právě díky tomu stal nejrozšířenějším virem, jaký kdy existoval. Šířil se přitom zcela jednoduše – prostřednictvím dokumentů, které si lidé posílali přes mail. Microsoft jej tedy v podstatě dostal do celého světa.

 

3. CIH  

Černobylský virus, známý také jako CIH, se od roku 1998 spouští každoročně přesně 26. dubna a připomíná tak výročí děsivé katastrofy. Jak dokáže CIH odrovnat počítač? Kompletně ho paralyzuje a zevnitř ho udělá zcela nepoužitelným. Přesně jako po výbuchu. Autor viru, Chen Ing Hau, který byl pro svůj výtvor zadržen policií v Tchaj-wanu, je dnes CEO v startupu 8tory. Pracuje tedy na tom, aby byl internet příjemnějším místem, a to i navzdory faktu, že jeho CIH v minulosti infikoval až 60 milionů počítačů.

4. Anna Kournikova

Červ, který se tvářil jako nevinná fotografie tenisové hráčky, byl vytvořen šíleným obdivovatelem Kurnikovové, Holanďanem Janem de Witem. Škodlivý program se šířil prostřednictvím emailů jako příloha, text mailu přitom zněl: „Hi: Check This!“. Po otevření se červ prostřednictvím mailového programu Microsoft Outlook odeslal do všech mailových schránek, které v něm našel. Vlna těchto mailů dokonce na jistý čas paralyzovala mailové servery po celém světě. De Wit se nakonec sám přiznal policii a omluvil se za svůj čin, za což byl odsouzen pouze k výkonu veřejně prospěšných prací.

anna-Kournikova-Corbisfoto: techrepublic.com

5. ILOVEYOU

V roce 2000 internet ovládla láska. Ne však doslova, zpráva ILOVEYOU, která přišla enormnímu množství lidí, totiž nebyla vyjádřením obdivu, ale nebezpečným virem. Tato zpráva se po nakažení sama rozeslala všem kontaktům, které našla v počítači, čímž se dokázala velmi rychle šířit. Celkově způsobil útok ILOVEYOU škody za zhruba 15 miliard dolarů. Zajímavostí také je, že se tento virus v počítačích dokázal sám replikovat a své kopie skrývat na různá místa na disku, popřípadě se přidat do registru. Šlo o jeden z prvních medializovaných virů, který, i díky pozornosti médií, dokázal způsobit chaos. Fungoval přitom na absolutně jednoduchém social engineeringu – kdo by nechtěl dostat vyznání lásky od tajného obdivovatele?

6. Mydoom

Počítačový červ, který vznikl v roce 2004 a útočil na operační systém Microsoft Windows. Stal se nejrychleji šířícím se mailovým červem v historii, přičemž dokázal způsobit škody, které se vyšplhaly až na zhruba 38 miliard dolarů. Mydoom se mezi lidi rozšířil až do takové míry, že se nacházel v každém 12. emailu – stal se tedy obrovskou hrozbou téměř pro každého, kdo měl přístup k internetu. Šířil se prostřednictvím zprávy ve znění: “ andy; I’m just doing my job, nothing personal, sorry, „  která u mnohých vyvolala pocit, že byl autor Mydoom za vytvoření červa placený. Jméno autora přitom zůstává stále neznámé, ale několik teorií bezpečnostních firem jej propojuje s ruskými hackery.

3dedb20df49410cd76f2a481827f7ab9foto: appleneau.com

7. Sobig

Sobig byl červ, který infikoval miliony počítačů po celém světě. Přicházel ve více variantách (od A až po F), ale skutečně obrovské problémy se podařilo způsobit až poslednímu útoku – Sobig.F. Při něm byly škody srovnatelně vysoké jako při Mydoom a Microsoft dokonce vypsal odměnu 250 tisíc dolarů za informace vedoucí k dopadení autora. Šlo tedy o skutečně tvrdý oříšek, se kterým si nevěděli rady ani nejlepší odborníci. Sobig.F se objevoval v mailové schránce uživatele jako nová zpráva s předmětem, který v člověku vzbuzoval zájem mail otevřít. Samotný text zprávy odkazoval na nevinně působící přílohu, po jejímž otevření se počítač infikoval. Dosud není jasné, jaká byla podstata posledního červa, ale předešlé varianty útočily tak, že do počítače nainstalovaly software WinGate(reálný produkt), který jim posloužil jako backdoor, aby mohly lidem posílat nevyžádanou poštu.

3foto: techwikasta.com

Dnes, když žijeme v době, kdy je vše online, je hrozba ze strany virů o to nebezpečnější. Vezměme si například takovou hru Pokémon Go – zkus si tipnout, jaké množství hackerů a jakými způsoby se již rozhodlo zneužít šílenství, které tuto hru doprovází. Přesně tak – obrovské. A tady přichází řada na komplexní digitální ochranu, nebo pokud chceš – antivir.

maxresdefaultfoto: youtube.com

Ty dnes zabraňují tomu, aby se podobné ničivé digitální útoky opakovaly i nyní. Například ESET pravidelně nahlašuje a řeší nové a nové útoky, čímž chrání miliony uživatelů po celém světě. Naposledy takto objevil první lockscreen v Google Play, který se chtěl přiživit na mánii kolem Pokémon Go. Škodlivá aplikace Pokemon Go Ultimate se snažila získat stažení od lidí ze zemí, ve kterých oblíbená hra ještě nebyla zpřístupněna. Okamžitě po spuštění této aplikace škodlivý kód zablokoval obrazovku mobilu či tabletu a nutil uživatele k restartu systému. Po něm v tichosti běží na pozadí a kliká na online porno reklamu.

Když se ji uživatel pokusí spustit, aplikace zamrzne, čímž zablokuje monitor a přiměje oběť restartovat zařízení vyjmutím baterie,“ vysvětluje Lukáš Štefanko, analytik z ESETu, kterému se podařilo identifikovat škodlivou aplikaci v Google Play snažící se zneužít vlnu popularity Pokémon Go. Při množství virů, které jsou dnes online, můžeme tedy říci, že lze jen díky společnostem jako ESET a lidem jako Lukáš, nemá náš seznam zatím číslo 8.

ESET_PokemonGoUltimate_PIfoto: eset.com
zdroj: wiki , zdroj titulní fotografie: bloomberg / eset / bloomberg
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]