Největší společnosti na lov ryb se spojily, aby zastavily znečišťování oceánů

Miroslav Lukáč / 13. června 2017 / Eko

zdroj: nationalgeographic.com

Světové oceány jsou momentálně ve velkých problémech, a tak se 9 největších rybářských podniků rozhodlo zakročit a pomoci. Spojují se a bojují proti problémům jako je nadměrný rybolov, kterým rapidně klesá počet ryb v oceánech. Také se zaměřují na otázky znečištění a práce v nelidských podmínkách.

Iniciativa je známá jako Seafood Business for Ocean Stewardship (SeaBOS). Společnosti, které se na tomto hnutí podílejí, se zavázaly ke zvýšení transparentnosti s cílem snížit nezákonný rybolov, chtějí zabránit prodeji výrobků získaných z nelegálních zdrojů. Zaměřují se také na znečišťování oceánů plasty a na skleníkové plyny. Je to poprvé, kdy se společnosti z USA, Evropy a Asie setkaly, aby spolupracovaly k dosažení takovýchto cílů a bojovaly za ukončení neudržitelných praktik.

Místopředseda vědeckého oddělení Henrik Osterblöm pro The Guardian řekl: „Udržitelné mořské ekosystémy budou sice nezbytné pro uspokojení potřeb lidí, avšak oceány jsou ohroženy. Mořské plody tvoří 20 % celkového světového příjmu živočišných bílkovin.“

zdroj: hkgoodjobs.com

Mezi devíti společnostmi jsou dvě největší (z hlediska příjmů) Maruha Nichiro Corporation a Nippon Suisan Kaisha. Dále sem patří dvě největší lososové firmy Marine Harvest a the Cermaq, dvě největší společnosti, pokud jde o lov tuňáků: Thai Union Group a Dongwon Industries a další dvě společnosti Nutreco a Cargill Aqua Nutrition, a nakonec japonská Kyokuyo. Názvy těchto společností nejsou mezi veřejností běžně známé, ale jejich produkty se prodávají celosvětově.

 

zdroj foto: keimform.de

Přibližně polovina světových úlovků mořských plodů pochází z nezákonného rybolovu – rybáři buď proniknou do chráněných vod, používají nelegální příslušenství nebo chytí větší množství ryb, než je povoleno, někdy dokonce loví ohrožené druhy. Otrocká práce také do značné míry poškozuje průmysl. Vyšetřování z roku 2014 prokázalo, že vykořisťování a ztráta lidských práv v Asii se šířily především v oblasti rybolovu.

Oznámení o vytvoření iniciativy je součástí Ocean Conference OSN z tohoto týdne.

zdroj:  inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]