Nejšpičkovější auto od Fordu je zde. Sportovní GTčko v nejnovější verzi

Richard Vitkovský / 18. května 2017 / Auto

zdroj: pixabay.com

Průkopnickou automobilovou značku Ford netřeba nikomu představovat. Díky ní se výroba aut podstatně zrychlila, protože firma jako první na světě přišla s pohyblivou montážní linkou, jak ji známe dodnes. V roce 2004 Ford překvapil automobilové nadšence super sporťákem s názvem GT, který je zde ve druhé generaci, která vůbec nezklamala.

Nový sportovní vůz se odhaloval opravdu pomalu a poprvé se s ním mohli fanoušci čtyřkolových ořů setkat v roce 2015 na automobilové výstavě v Detroitu. Na základě reakcí fanoušků bylo zřejmé, že firma Ford má v rukávu skutečný skvost. Ostré hranaté tvary, zadní křídla – prostě wow. Automobil vypadal plnohodnotně dokončen. Ale vyvstala otázka. Je tento produkt opravdu reálný? Je to jen oslava vítězství modelu GT40 50 let po závodech v Le Mans, kde Ford obsadil všechny tři příčky?

Tajemný automobil konečně realitou

Odpověď na otázku přišla o pár měsíců později, když firma automobil přestala skrývat. A o rok později, když se vítězem Le Mans 2016 stal reálný stroj, bylo všechno jisté. Je tu nové auto. Nový model byl opravdu chráněn jako oko v hlavě. Jeho výroba začala v supertajném designovém studiu. O automobilu vědělo kromě designérů ještě pár vedoucích představitelů firmy.

sportovní vůz

zdroj fotografie: forbes.com

Po debutu v Detroitu se fanoušci následně setkali s automobilem na výstavě v New Yorku. Začátkem roku 2017 znovu, avšak tentokrát už i s reálnou možností testu. Podle šéfdesignéra bylo cílem vytvořit nejlepší poměr mezi váhou a výkonem v porovnání se všemi automobily světa. Toto se však zcela nepodařilo. Proč? I přestože byly použity špičkové a lehké materiály jako karbon a hliník, designéři se rozhodli obětovat váhu ve prospěch vylepšení stroje, aktivní aerodynamiky a aktivního tlumení, aby automobil na okruzích dosáhl ještě lepších časů.

Srovnání s konkurencí

Jaké jsou však nejdůležitější parametry automobilu? Počet koní motoru EcoBoost V6 se zastavil na čísle 647 a dokáže vyvinout rychlost 348 kilometrů za hodinu. Navzdory slovu „eko“ motor nepatří k nejekologičtějším. Váha vozu je 1 385 kilogramů. Jak obstojí ve srovnání s konkurencí?

ford gt

zdroj fotografie: pixabay.com

Například Ferrari 488GTB váží o něco víc – 1 475 kilogramů, přičemž rychlost je nižší. Maximálka je 330 kilometrů za hodinu a počet koní 660. Naproti tomu McLaren 675LT je na tom o něco lépe s vahou – 1 352 kilogramů, ale rychlostí je na tom přesně jako Ferrari. A cena? Za takovýto stroj budoucí majitel utratí v přepočtu 9 700 000 Kč.

Zdroj: businessinsider.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]