Nejrychlejší kamera světa dokáže zachytit pohyb světla

Timotej Vančo / 10. května 2017 / Tech a inovace

zdroj: youtube.com/lunduniversity.lu.se

Umíme fotit pod vodou, vyfotit souhvězdí vzdálené stovky miliónů světelných let, jaká je ale maximální rychlost, kterou dokážeme fotit? Vědci z Lundské univerzity udělali revoluční objev. Dokáží vyfotit pohyb samotného světla.

Vědcům z Lundské univerzity ve Švédsku se podařilo vytvořit něco, čemu se říká nejrychlejší kamera na světě. Její schopnost a rychlost vytvářet záznam fotek je na úrovni 5 bilionů snímků za jedinou sekundu! Tato neuvěřitelná rychlost je dostatečně vysoká, aby kamera dokázala vyfotit samotné světlo.

Jeden z prvních pokusů, který také publikovali v časopise Light: Science and Applications, bylo postavení objektu, od kterého se odrážel laserový paprsek, před kameru. Záběry odraženého laserového světla byly rozděleny na jednotlivé impulsy, které kamera dokázala snímat. Každý takový impuls nesl jedinečný kód obrázku / fotky. Následně tyto kódované fotky spojily do jedné sekvence videa.

Zde vzniká nová technologie záběru videa. Jelikož všechny ostatní vysokorychlostní kamery snímají video postupnými rychlými fotkami po sobě, tato nová kamera snímá 4 různé záběry do jednoho snímku. Vědci tuto technologii nazvali Frequency Recognition Algorithm for Multiple Exposures (FRAME).

Používání této technologie vyžaduje laboratorní vybavení sestávající ze zrcadel a čoček. Vědci pak dokážou snímat události krátké jen 0.2 triliontiny sekundy. Je to zatím nejrychlejší možný záznam videa. A je dostatečně rychlý, aby dokázal zachytit pohyb světla.

Na tomto videu můžeš vidět vysvětlení, jak se vědcům podařilo zachytit pohyb světla ve femtosekundách (jedna miliontina miliardtina sekundy).

„Jediný způsob, jak dnes vizualizovat tak rychlé události, je rychlé fotografování procesu statickými záběry,“ uvedl v prohlášení Elias Kristensson, spoluautor studie. „Abyste získali několik potřebných záběrů pro video, potřebujete několikrát nasnímat stejné události. Pro úspěšný pokus je to ale velmi nereálné.“

Předcházející super rychlá kamera byla vyvinuta v univerzitě v Tokiu a dokázala snímat rychlostí 4,4 bilionu snímků za sekundu.

Vědci z Lundské univerzity uvedli, že jejich průlom by mohl být užitečný v mnoha oblastech, včetně chemie, fyziky nebo biologie. Jsme upřímně přesvědčeni, že existuje velké spektrum využitelnosti této technologie. Vždyť přece, kdo nechce zachytit světlo, které se pohybuje?

zdroj článku: iflscience.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]