Nejrychlejší grafická karta na světě od AMD je téměř připravena. Na jaký výkon se můžeme těšit?

Peter Puhovich / 24. května 2017 / Tech a inovace

zdroj: Radeon

AMD se koncem února pochlubilo novými procesory z řady Ryzen. Ty dokázaly upoutat i pozornost těch, co AMD až tak nemusí. Otázkou ale nyní je, zda výrobce způsobí podobný rozruch i s novými grafickými kartami.

Momentálně totiž připravuje grafické karty založené na nové „Vega“ architektuře. High-end s takovou architekturou již tento týden přišel na svět. Jmenuje se Radeon Vega Frontier Edition  a je určen zejména pro profesionály a pracovní stanice. AMD proto hráčům doporučuje, aby si raději počkali na kartu Radeon RX Vega, která bude levnější a výborně optimalizovaná pro hraní. Frontier Edition má 64 výpočetních jednotek, zhruba 25 teraFLOPů s poloviční přesností výpočtu a obrovskou 16 GB HBM2 paměť. Tento kousek je tak mnohem výkonnější než ostatní AMD karty i přesto, že se také vyrábí 14 nm procesem.

amd vega zdroj fotografie: Radeon

Lepší výkon spočívá zejména v optimalizacích architektury, přičemž portál AnandTech vypočítal takt na úrovni 1,59 GHz. Vždyť ne nadarmo společnost říká, že se jedná o „nejrychlejší grafickou kartu na světě“. Pro srovnání, Vega Frontier Edition je o 30 % rychlejší než Nvidia Tesla P100, která je navržena pro strojové učení. Stejnou výkonovou výhodu má i vůči současné „nejrychlejší grafické kartě na světě“, kterou je Nvidia Titan Xp. Nicméně je třeba poznamenat, že na papírovém výkonu zatím až tak nezáleží, neboť nové karty ještě ani nejsou na trhu. Frontier Edition se začne prodávat později v červnu, přičemž další grafické karty určené pro běžné lidi přijdou už toto léto.

 

zdroj: fontech.startitup.sk

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]