0

sdílení

Nejlepší navigace na světě Galileo odstartovala. Svou přesností strčí GPS do kapsy

Marianna Mikešová / 17. prosince 2016 / Zajímavosti

Po sedmnácti letech a množství finančních boostů konečně startuje navigační systém Galileo. Ze 30 má již 18 aktivních satelitů a od čtvrtka poskytuje své služby.

 

Spuštění převratného evropského systému satelitní navigace 15. prosince oznámila Evropská komise. Navigace své služby poskytne všem občanům, podnikatelům i veřejnému sektoru. Navigace Galileo bude dostupná celosvětově a zdarma, ale zatím jen ve tvém smartphonu nebo zařízeních, která mají nainstalovaný čip kompatibilní se systémem Galileo. Na trhu je již první Galileo smartphone od společnosti BQ.

V jeho prospěch hraje zejména to, že je výkonnější verzí stávající americké navigace GPS, kterou používáme dnes. Galileo byl totiž navržen tak, aby ho předčil a zefektivnil tak současné navigační služby. Zároveň je s ním však kompatibilní. Díky družicím se podle viceprezidenta Maroše Šefčoviče zvýší přesnost lokace z deseti na jeden metr.

gsmarena_002Foto: gsmarena.com

Ve čtvrtek ráno v 10:06 místního času ve Francouzské Guyaně vzlétla raketa Ariane 5 ES, která na oběžnou dráhu nesla čtyři satelity. Každý z nich váží 738 kilogramů. Za méně než pět hodin byly satelity podle plánu umístěny na svých oběžných drahách. To je úspěchem pro samotné rakety Ariane 5, které dosud nikdy najednou tolik satelitů takové hmotnosti nenesly.

Galileo je jedním z nejprestižnějších projektů Evropské unie. Narozdíl od o 20 let starší GPS je kontrolován civilně a poskytuje přesnost až na 4 metry, o čem se může GPS s přesností 15 metrů pouze zdát. Komerční uživatelé a vládní subjekty však mohou využívat navigační služby s přesností několik centimetrů. I to je důvodem, proč Pentagon projekt zpočátku odmítal. Bál se jeho zneužití pro vojenské účely.

decollage-1412
Foto: studentcontent.fr

Pravdou je, že pozitiva převažují nad negativy. Galileo totiž přináší novou naději pro záchranné a pátrací složky. Díky satelitům COPS-SARSAT a přesnosti systému budou moci záchranáři lépe lokalizovat například lodě nebo horolezce, kteří se ocitli v nouzi. Galileo bude přínosem i pro navigační systémy aut či přistávání letadel, jakož i pro bankovnictví a finančnictví. Nová navigace stojí v centru technologií budoucnosti, které jsou založeny na geolokaci.

Galileo však není jen evropský, využívat ho budou země z celého světa. V projektu jsou začleněny například Indie, Izrael, Maroko, Jižní Korea či Ukrajina. Nepřímo zapojené je dokonce Rusko, které má svůj vlastní navigační systém Glonass. Všech předešlých 14 satelitů totiž na oběžné dráhy doručovaly rakety Sojuz. Co se týče konkurence jednotlivých satelitních systémů, není to tak horké. Navigační systémy se totiž výhodně doplňují a navigační aplikace proto často využívají více než jen jeden systém.

136567158
Foto: heavy.com
Zdroj titulní fotografie: ohb-system.de
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]