Nejlepší světová města pro startupy

hosť / 2. dubna 2017 / Startupy

zdroj: pexels.com

Podnikání ve formě startupu se stalo velmi populární. Hlavním světovým centrem pro startupy je bezpochyby Silicon Valley. To se však může brzy změnit.

Města po celém světě se snaží srazit krále z trůnu. Neustále hledají způsoby, jak zlepšit prostředí pro nové potenciální startupy. Startup Genome přišel s průzkumem, který tato města porovnal.

Jejich 150 stránková zpráva byla založena na ročním výzkumu zahrnujícím 10 000 startupů a 300 partnerských společností. Startup Genome pozoroval, jak města podporují startupy prostřednictvím 8 faktorů: financování, dosah trhu, propojení se světem, technický talent, zkušenosti se startupy, zdroje, zapojení společností a zakladatelské ambice a strategie.

Zpráva jako nejlepší světová centra vyhodnotila Silicon Valley, New York a Londýn.  Ta ale nebyla na seznamu jediná.

Amerika

Spojené státy omezují své propojení se světem. Tak negativně ovlivňují podporu startupů a jako důsledek USA ztrácí dominanci ve srovnání s Evropou nebo Asií. Stále je však 7 z jejích měst mezi 20 nejlepšími pro startupy.

Silicon Valley je číslo jedna v některých kategoriích, ale v mnoha bylo překonáno Singapurem. To zejména kvůli vysokým platům a problematickému vývoji začínajících startupů v Kalifornii.

Výrazný pokrok udělalo Toronto. Díky svému propojení mladých podnikatelů se světovou komunitou se přesunulo na 16. místo. Má však problémy s hledáním talentů, a pokud se chce dále rozvíjet, bude muset tuto překážku odstranit. To se jim pravděpodobně časem podaří, protože studenti Univerzity Toronto a Univerzity Waterloo preferují zaměstnání v lokálních startupech.

foto: pexels.com

Evropa

Evropa má v top 20 šest reprezentantů: Londýn (#3), Tel Aviv (#6), Berlín (#7), Paříž (#11), Stockholm (#14) a Amsterdam (#19). Zajímavým pozorováním je, že Brexit Británii nezlomil. Naopak od posledního průzkumu v roce 2015 se posunula o tři příčky výše, a to zejména díky zlepšenému financování. Londýn se považuje za technologické hlavní město Evropy s více než 4300 tech-startupy a čtvrtou největší produktivitou startupů na světě.

Nováčkem v top 20 byl Stockholm. Skandinávci mají skvělou kulturu práce a jejich reprezentant skočil rovnou na místo 14. Hlavní výhodou Stockholmu je orientace jeho startupů na zahraniční trh, protože domácí trh je značně omezen. Švédové mysleli o krok napřed, a v několika oblastech jako financování nebo propojenost, se dostali dokonce do první desítky.

foto: pexels.com

Asie a Pacifik

Na rozdíl od USA jsou startupy v Asii jsou podporovány vládou, což se nejvíce projevilo v Singapuru. Ten se stal nejlepším na světě v podpoře a shromažďování talentů. Singapur dosáhl svého úspěchu díky trpělivosti a inovativním reformám, které začaly již v roce 1990.

Mezi zajímavá města v této oblasti patří i Sydney. To skórovalo rovnoměrně ve všech kategoriích, má však problémy s nízkým počtem startupů a jejich lokálním ohodnocením.

foto: pexels.com

Afrika

Žádné Africké město se nedostalo do top 20. To však neznamená, že Afrika nemá města podporující startupy. Během průzkumu byly zvažovány tři: Lagos (Nigérie), Kapské město a Johannesburg.

Prostředí v Lagosu není pro startupy ze světového hlediska nejlepší, ale určitě patří mezi nejlepší v Africe. Není dobře propojený, nemá dostatek zkušeností, ale vynahrazuje si to levnou anglicky mluvící pracovní silou.

Kapské město také stojí za zmínku. Patří mezi největší startupové ekosystémy na kontinentu s více než 700 aktivními startupy. Ve srovnání se zbytkem světa ale žalostně zaostává. Jeho situaci značně pomáhá dobré financování a opět levná pracovní síla.

zdroj:  thenextweb.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]